Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Sefkat Nedir?

Sefkat, çevresindeki insanları kabullenme, onlarla yakından ilgilenme, onlara sevecenlik ve sempati ile yönelmedir. Başkasını koruma, himaye altında bulundurmadır.Dolayısıyla, çevresindeki insanların iyi özelliklere sahip olmalarınıarzu edip, onları felakete sürükleyecek yanlış işlerden ve kötü davranışlardan koruma isteği de şefkat duygu ve düşüncesinden kaynaklanır.Şefkatten ve otoriteden yoksun olmak yüzünden ahlâk dışı birçok davranışlar meydana gelir. Günümüzde çocuk ve gençlerde görülen


 1. Sefkat Nedir?

  Sefkat, çevresindeki insanları kabullenme, onlarla yakından ilgilenme, onlara sevecenlik ve sempati ile yönelmedir. Başkasını koruma, himaye altında bulundurmadır.Dolayısıyla, çevresindeki insanların iyi özelliklere sahip olmalarınıarzu edip, onları felakete sürükleyecek yanlış işlerden ve kötü davranışlardan koruma isteği de şefkat duygu ve düşüncesinden kaynaklanır.Şefkatten ve otoriteden yoksun olmak yüzünden ahlâk dışı birçok davranışlar meydana gelir. Günümüzde çocuk ve gençlerde görülen davranış sapmalarının altında işte bu şefkat değerinden yeterince beslenememe eksikliği vardır. Annebaba şefkatinden mahrum kalan çocuklar bugün, her zamankinden daha çok görülmektedir. Boşanmaların artmasıyla pek çok çocuğun parçalanmış ailelerde hayatını sürdürme durumunda olması, çok hızlı bir hayat temposu içerisinde anne babaların kendi iş ve geçimleriyle son derce meşgul olmaları, haz ve eğlencekültürüne düşkünlüğün baskın bir hal alması gibi durumlar nedeniyle çocuklar, şefkatle okşayan bir ele, sevgi ile bakan gözlere ve iyi telkinler yapan büyüklere kavuşamadıkları için, kendi ızdıraplarıyla baş başa kalmaktadırlar. Onlar kötü kimselerle arkadaşlık yapmakta, hayatın sertliklerine ve kötülüklerine karşı kayıtsız ve duygusuz bir hale gelmektedirler. İnsanlara ve hayvanlara karşı insafsız, merhametsiz ve zalimce davranışların, yıkıcı ve saldırgan ve acımasız eğilimlerin tohumları çoğunlukla ailede yaşanan yanlış ve kusurlu ilişkilere bağlı olarak atılmaktadır. Birçok acımasız katil ve serserinin hayat hikâyelerine bakıldığı zaman, onların şefkat ve merhametin yaşanmadığı bir ortamda büyüdükleri görülür. Şefkat, kendini ve diğer insanları kabullenmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Şefkat, her türlü hakkın ötesinde herkese hak etmediği ama onu aydınlatan sevgiyi verir; açıklanamayan ama borçlu olunan, karşılıksız ama gerekli bir lütuf gibi aydınlatır bu sevgi bizi. Şefkat duygusal olgunluğun son ifadesidir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-12-2010, 16:45

 2. Sevgili Major,

  Koruyucu sevgi konusundaki yorumun ve haklı eleştirilerine katılmaktayım. Ancak, şefkat göstermesi gereken/beklenen kişiler de ne kadar bu sevgiden pay alabilmişlerdir? Koruyucu-sevgi sarmal şekilde çoğalma ve azalma eğilimi taşır. Tam zıttında yer alan zulüm/işkence/zalimane davranış ta aynı şekilde zincirleme çoğalma /azalma eğilimini taşır. Şefkatin salt aile içi bireyler ile sınırlandırılması ve çocuklara yönelik düşünülmemesi gerektiği kanısındayım. Bu koruyucu-sevgi daha genişletilmelidir. Tüm canlıların buna gereksinimi olacaktır ki, hoş-görü/hor-görü ile yakından ilişkili olup, canlıya ilişkin bir iletişim/duygudaşlık sağlar. Ayrıca öteki/ler olgusunu yok edebilmek gerekir. Şefkatin bu olgularla birlikte değerlendirilmesi içeriğini daha genişletecek ve yaygın sonuçlarını tüm canlı-doğaya sarmal bir şekilde iletecektir.

  saygılarımla
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-12-2010, 17:30

  kadınlarını erkeğe muhtaç bir şekilde yaşamaya zorlayan bir toplum, kökten acizdir.
 3. Cevap: Sefkat Nedir?

  Hayatın her alanında şefkatli davranabilemek çok büyük bir erdemdir. Yeri geldiğinde size yanlış yapan kişiye bile şefkat ile yaklaşabiliyorsanız ki bu çok zordur, o zaman tüm problemler çözülür.

  Suçlu kişilerin, hapishanelerde rehabilite edilmek yerine neden öylesine tutulduklarını hiç anlayamıyorum. Suç işleyen kişi tabi ki cezasını çekmeli ve içeri de atılmalı fakat o kişinin psikolojisi düzeltilmedikçe ve yaptığının yanlış olduğunun farkına varmadıkça yıllarca hapiste tutmak hiç bir yarar sağlamayacaktır. Çıktığında o suçun benzerini mutlaka işleyecektir çünkü içeride tutulduğu sürece yaptığının yanlış olduğunu idrak etmesi sağlanmıyor. Tam tersine yaptıklarının daha beterini yapacak bir psikoloji ile dışarı çıkıyor. Bazı suçlular için bu tedavi süreci uygulansa da genele yayılması gerektiğini düşünüyorum.

  Şefkat hayatının her anında yer alabilse zaten problemler otomatik olarak çözülecek ya da azalacaktır. Umarım bu konuda herkes bilinçlenebilir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-25-2013, 10:36

 4. Cevap: Sefkat Nedir?

  Şefkat,aç kalan kedi yavrusunu doyurmak,
  Şefkat, en ufak bir çöpü dahi doğaya atamamak,
  Şefkat, insana ( dil din ırk şekil ayırmadan ) yargısızca bakarken yanan ışıktır.
  Vicdanın en yakın kardeşidir şefkat.

  Şefkat , insanoğlunun can sıkıntısını alır, tatmin eder mutmain kılar.
  Sımsack ısıtır hem kendini hem çevresindekileri.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 01-25-2013, 15:01

 5. Şefkat kendini, kendin dışındaki her şeyle bir görebilecek kadar olgun bir ruha sahip olmaktır bence. Her şeyde ( bu her şeye insan da giriyor, canlı cansız diğer şeyler de) kendini gören bir insan doğal olarak onlara karşı güzel hisler duyar, iyi davranır. Yani bir bakıma şefkat, kendine duyduğun sevginin bir tezahürüdür de denebilir. Bu katıksız sevgi bizi çevremizdeki her şeyle bütün hissetmemize neden olacak kadar sıcak bir duygudur: Her şeyi ısıtır, sevimli bir çehreye bürür.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 03-14-2013, 10:47


Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.