Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Kutsal Dinler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İnsanlığın kutsal saydığı ve günümüzde hala geçerliliğini korumakta olan büyük dinler sizce vahiy yoluyla mı bize iletilmiştir yoksa insanlar tarafından ortaya çıkarılmış ve birçok toplumun katkısıyla mı günümüze kadar beslene gelmiştir?


123 ... SonuncuSonuncu
 1. Kutsal Dinler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

  İnsanlığın kutsal saydığı ve günümüzde hala geçerliliğini korumakta olan büyük dinler sizce vahiy yoluyla mı bize iletilmiştir yoksa insanlar tarafından ortaya çıkarılmış ve birçok toplumun katkısıyla mı günümüze kadar beslene gelmiştir?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-13-2011, 22:25

 2. Cevabım neye inanmak istiyorsan odur. Nasıl geldiğini kendisi anlatıyor. Kutsal dediğin din: "Beni Allah, vahiyle peygamberle filan size getirdi." diyor. İnanmayan kişi için: "Adam oturdu, yazdı bişeyler bazı kişileri ikna etti ve buna din dedi." diyebilir. Dinin nasıl geldiği pek önemli değil, önemli olan şuan mevcut olmalarıdır. Ama derim ki dini ben getirmedim, dinin nasıl geldiğini merak ediyorsan dinin kendisine sor, o da ben vahiyle geldim der; ister inan ister inanma...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-14-2011, 09:17

 3. Bu konuda sadece fikir söylemek yeterli değil ortaya attığın fikire dair kanıt getirmen gerek, ben inanmak değil; bilmek istiyorum. Bilgi sunmadan konuşmak bizi bir yere ulaştırmaz. Yine de teşekkürler. Bu konuya hakim olduğunu düşünen arkadaşlardan cevap bekliyorum.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-14-2011, 13:29

 4. monaliza
  Din soyut bir kavram olması nedeniyle sorunuzun yanıtları elbette kişisel inançlar doğrultusunda olacaktır. Nasıl ki bir kanser vak'asını size en iyi bir onkoloji uzmanı anlatabilir, bu konuda da en sağlıklı bilgiyi (madem inanmak değil bilmek istiyorsunuz) din konusunda uzmanlaşmış bir din alimi verebilir.

  "Bilgi sunmadan konuşmak" tan söz etmişsiniz. Bu konuda bilgi Hz.Adem' den Hz. Muhammed' e değin geniş bir yelpazeyi kapsar. Sonuç yine kişisel görüşlere ve sizin iç sesinize kalıyor bu durumda.

  Benim araştırmalarım sonucu vardığım ve kabullendiğim din inancı; İnsanın yeryüzüne bir düzen,bir nizam ve hikmet üzerine gönderildiği yönünde. Bu düzeni sağlamak ve sistem oluşturmak amacı ile yaratıcının insanlara belli tebliğler yapmasını mantıklı ve gerekli buluyorum. Tebligatı yapanlara Peygamber, tebliğlerin toplandığı kitaba kutsal kitap deniyor. Hz. Adem' den Son peygamber Hz. Muhammed'e kadar bütün peygamberlerin aynı yönde tebliğler getirdiğini, bazı dönemlerde insanların bunları kendi menfaatleri doğrultusunda değiştirdiklerini, ama son kutsal kitap olduğunu Allah'ın kesin olarak beyan ettiği Kur'an_ı Kerim deki hususların tüm insanlık tarihini kapsadığını düşünüyor ve inanıyorum. Gözümün görebildiği kadarınca kainata baktığımda gördüklerim beni tek Allah ve Allah'ın varlığı inancına götürüyor,bununla da huzur duyuyorum.

  Sonuç olarak konu başlığınızı ele alırsak; Allah'ın beyanına objektif bakıldığında; KUTSAL DİNLER yoktur. Hristiyan= İSEVİ (İSA PEYGAMBER vasıtası ile yapılan tebliğler) YAHUDİ=MUSEVİ (Musa Peygamber vasıtası ile yapılan tebliğler) Hristiyan ve Yahudi isimleri insanlar tarafından konulmuştur. İlk insandan bu yana tüm insanlara tebliğ edilen dinsel öneriler (bazı ufak -yöresel,iklimsel vs.durumlara göre- ibadet farklılıkları dışında)aynıdır.

  Sağduyu ile, ön yargısız ve iç sesinizi dinleyerek araştırdığınızda doğru bilgiye ve inanca ulaşacağınızı düşünüyorum.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-15-2011, 08:47

 5. Sorumu tarafsız cevaplayabilecek arkadaş yok mu acaba?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-16-2011, 13:32

 6. Dinler vahiy yoluyla gelmez. Kitaplari olusturan ayetler melek tarafindan vahiy yolu ile peygamberlere iletilir.
  Kaldi ki dinlerden ziyade kitaplarin bile insanlarin degistirdigini soyluyorlar. Bu sebeple zaten Kuran-i kutsal ve degismemis kabul ediyoruz. Dinlerin olusumunda da elbette insanlar etkili olmustur sadece kitap ve peygamberler degil. Muslumanlarin kabul ettigi islam dininde mezhepler vardir bu mezhepler dinin ne kadar degistirebilecegini gosteriyor. Sonuc itibari ile dinler kitaplar peygamberler bizleri iyiye dogruya goturmek uzere varolmuslardir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-16-2011, 14:06

 7. Din çok korkulacak bir konu değil . Malumunuz din kavramı illa ilahi din yani vahiyle gelen dinlerle sınırlı değil . Din sosyal yasamı , hukuk ve ahlak kurallarını ve de insana bir ereksel yasam kurgusu veren bir kurumdur. Kimi budist kimi hristiyan kimi Yahudi olur ve mensubu olduğu din kaidelerine uyduğu ölçüde dindar kabul edilir.
  İlahi dinler teslimiyetin olmazsa olmaz olduğu dinlerdir. Tanri nin emirleri çok nettir ve öteki dunya , hesap gunü ,ceza ve mükafat kavramları her ilahi dinde (semavi din) vardır. Emirler seçilmiş bir kula Rabbi tarafından vahiyle farklı sekillerde gelir. Rüyada , melek ile vb. Sekillerde. İnsan uydurması ile semavi dinlerin tahrip edildiği bir gercek olmakla birlikte Islam dini ve kaynağı olan Kur'an ve de sünnet asla degismemistir , bozulmalar oldugunda- ornegin yalancı peygamberler donemi - hilafet makamı gerekli müdahaleyi yapmış ve tahrip onlenmistir .
  Semavi dinler insanlardan beslenmeyi bastan red eder çünkü mutlak hakim Tanri dir ve O nun ayetleri degistirilemeZdir , değiştirenler icin öteki dünyada azap ve cehennem mutlak kalacak yerdir. Bunlara rağmen hristiyan ve Yahudi kaynaklarının tahrip edildiğini hepimiz biliyoruz .
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-16-2011, 15:21

 8. Arkadaşlar sorum tam anlaşılamadı sanırım bunları ben de biliyorum. Dünya üzerinde yalnızca kutsal dinler yoktur doğru ama ben diğer -çok tanrı ve tanrıçalı- dinlerin insan yazması olduğunu düşündüğüm için kutsal dinleri sorguluyorum. Savunduğunuz fikirlere kanıtınız var mı ben bunu soruyorum sizlere. Yoksa ben de şu dine inanıyorum diyebilirim bunu söylemek kolay zor olan kanıt sunabilmek.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-16-2011, 18:42

 9. Teslim olmak , dogmatik olmak kelimeleri size ne animsatiyor ????
  Hala kanıt aramanıza şaştım dogrusu !!
  Din icin kanıt arama çalısmaları en son orta çağda yapıldı ve sonuc sudur : önce İnan sonra inandığın degerleri anla ...
  Din kanıt gerektirmez önce bunu anlamak lazım . Bunu tersten anlamamalı yani kanıt gerektirmezse akla uymaz denemez . Akla uysa da uymasa da inanmak önce şarttır sonra neye inandığını inancının kaynaklarından okuyarak öğrenmek kalır geriye.
  Sanırım siz yeni bir sey yaptığınızı düşünüyorsunuz bu konuyu ilk düşünen siz değilsiniz orta çağ felsefe tarihine göz atınız

  Üslubum ukalaca oldu özür dilerim fakat cenggiz hocamın bana bu konuda yüklenmesi yani cevapları da bu yondeydi
  Ben ona ölümden sonra hayat vardır ve ispat ederim dedim o dinlemedi bile ve cevabı kanıta gerek yok dine ya inanırsın ya da inanmazsın seklindeydi
  Sanırım haklı biraz yani ben çok kanitlanabilir herseyi akılla açıklanabilir bir din bulup ona inanayım demek garip olurdu
  Kısaca din bilimsel yOntemle çalışılacak bir alan değil dinden kastım inanç aslında
  . Tabi ki ilahiyatçılar bilim yapıyorlar fakat kaynak bellidir Kur'an ve sünnet yani önce inanacak sonra inandığı kaynaktan beslenecek aklından üretip dine yeni farzlar sünnetler getiremez
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-16-2011, 18:50

 10. herhalde damdan düşer gibi düşmemiştir. kimse gökte ararken yerde de bulmamıştır herhalde... kendi kendine, yavaş yavaş olacağı varmış olmuş
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-17-2011, 01:19


123 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. kutsal nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum K Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-30-2011, 06:46
 2. dayak cennetten çıkmıştır nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum D Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-26-2011, 23:36
 3. Ortaya Koymak ve Ortaya Cikarmak Farki
  Konu Sahibi evrensel-insan Forum Felsefe'ye Giriş
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11-09-2011, 20:28
 4. Kutsal matematik.
  Konu Sahibi Mühendis Forum Felsefe Makaleleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02-05-2010, 22:03
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-08-2009, 07:52

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.