Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Ötekileştirmek...

bu ülkenin ve hatta belkide tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olsa gerek ötekileştirmek... evet bir sorun... dünya üzerinde yaşayan her insan kim ve ne olursa olsun bir bireydir, TEK'tir ve tek olduğu için de değerlidir... nedir bu insanları düşncülerinden, kişisel tercihlerinden ve seçtikleri yaşantılardan ya da doğuştan gelen özelliklerinden dolayı hayatın dışında bırakmaya çalışmak. kürt, türk, sağcı, solcu, zengin, fakir, dindar, duyarsız, alevi, sünni ve hatta kadın erkek...


12 SonuncuSonuncu
 1. Exclamation Ötekileştirmek...

  bu ülkenin ve hatta belkide tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olsa gerek ötekileştirmek... evet bir sorun... dünya üzerinde yaşayan her insan kim ve ne olursa olsun bir bireydir, TEK'tir ve tek olduğu için de değerlidir... nedir bu insanları düşncülerinden, kişisel tercihlerinden ve seçtikleri yaşantılardan ya da doğuştan gelen özelliklerinden dolayı hayatın dışında bırakmaya çalışmak. kürt, türk, sağcı, solcu, zengin, fakir, dindar, duyarsız, alevi, sünni ve hatta kadın erkek... milyonlarca çeşitli özellikte insan var, e zaten doğal olan da bu değilmi ki, madem her insan tek, tabiki bir değierinden farklı olacak... neden yanlızca insan gözüyle bakamıyoruz kendi dışımızdakilere? felsefi deyişle hepimiz insan olmaklık şemsiyesi altında sıkış tepiş toplanmış durumdayız, kenetlenmek yerine neden sağımızdaki solumuzdakileri dışarı atmaya çalışıyoruz ki?
  her insana hakettiği değeri verelim, Ötekileştirmeyelim...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-13-2011, 11:56

 2. Bu ötekileştirmek kavramı aslen sosyalist cenaha ait bit jargondur. Sol perspektifte asla faşistlerin anladığı gibi bir tek tipleştirme anlamında kullanılmaz. Sol anlayış -tabii kemalistleri ve ulusalcıları solun haricinde tutarak söylüyorum- farklılıları kabul eder ve fakat kendiyle arasına bu farklardan dolayı farklılara mesafe koymaz yani farklı olanları kendisiyle eşit görür. Çok somut bir örnek ile açıklamaya çalışayım: Örneğin Kürdü tanır, realiteyi kabul eder ancak kendiyle eşit olduğunu kabul ettiğinden eşit haklara sahip olması gerektiğini de düşünür. Çareyi milliyetçiler gibi bir tektip Türleştirme haraketinde yada yok saymada aramaz.

  Nazım da dediği gibi, "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine."
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-13-2011, 13:09

 3. Herkes aynı şeyi düşünüyorsa, hiç kimse fazla bir şey düşünmüyor demektir. (W. Lippmann)
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-13-2011, 15:01

 4. mervekocaman Nickli Üyeden Alıntı: bu ülkenin ve hatta belkide tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olsa gerek ötekileştirmek... evet bir sorun... dünya üzerinde yaşayan her insan kim ve ne olursa olsun bir bireydir, TEK'tir ve tek olduğu için de değerlidir... nedir bu insanları düşncülerinden, kişisel tercihlerinden ve seçtikleri yaşantılardan ya da doğuştan gelen özelliklerinden dolayı hayatın dışında bırakmaya çalışmak. kürt, türk, sağcı, solcu, zengin, fakir, dindar, duyarsız, alevi, sünni ve hatta kadın erkek... milyonlarca çeşitli özellikte insan var, e zaten doğal olan da bu değilmi ki, madem her insan tek, tabiki bir değierinden farklı olacak... neden yanlızca insan gözüyle bakamıyoruz kendi dışımızdakilere? felsefi deyişle hepimiz insan olmaklık şemsiyesi altında sıkış tepiş toplanmış durumdayız, kenetlenmek yerine neden sağımızdaki solumuzdakileri dışarı atmaya çalışıyoruz ki?
  her insana hakettiği değeri verelim, Ötekileştirmeyelim...

  Teşekkür ederim , bir zaman ben de fikir hapsi demiştim bunun adına . Kesinlikle haklısın ve bu konuya dikkat çektiğin icin minnet duyuyorum tesekkurler
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-13-2011, 15:37

 5. mervekocaman Nickli Üyeden Alıntı: bu ülkenin ve hatta belkide tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olsa gerek ötekileştirmek... evet bir sorun... dünya üzerinde yaşayan her insan kim ve ne olursa olsun bir bireydir, TEK'tir ve tek olduğu için de değerlidir... nedir bu insanları düşncülerinden, kişisel tercihlerinden ve seçtikleri yaşantılardan ya da doğuştan gelen özelliklerinden dolayı hayatın dışında bırakmaya çalışmak. kürt, türk, sağcı, solcu, zengin, fakir, dindar, duyarsız, alevi, sünni ve hatta kadın erkek... milyonlarca çeşitli özellikte insan var, e zaten doğal olan da bu değilmi ki, madem her insan tek, tabiki bir değierinden farklı olacak... neden yanlızca insan gözüyle bakamıyoruz kendi dışımızdakilere? felsefi deyişle hepimiz insan olmaklık şemsiyesi altında sıkış tepiş toplanmış durumdayız, kenetlenmek yerine neden sağımızdaki solumuzdakileri dışarı atmaya çalışıyoruz ki?
  her insana hakettiği değeri verelim, Ötekileştirmeyelim...
  Humanist bir acidan baktigimizda dediginiz dogru gerci orneklendirmeleriniz otekilestirmekten daha cok kategorize etmeye girmis. Otekilesmek baska kultur baska din baska kiyafet baska bakis ... yani sende olandan uzaklasip otekinde olana gitmektir. Verdiginiz orneklerde ise bundan daha cok insanlarin kategorize edilmesinden bahsetmissiniz. Dindar olmak otekilesmek degildir yada o insani dindar diye nitelendirmek. Bu insani o kategoriye sokmaktir. Tabii bunun dogru mu yanlis mi oldugu tartisilir. Bana kalirsa insanlar kategorize edilmeli. Kimse esit degildir esitte olmayacaktir. Her birey farklidir ama toplum olarak bu bireyleri ortak noktalarindan birlestirerek kategorize etmek hem onlari anlamada kolaylik saglar hemde sayica cogunluktan yola cikarak toplumumuzun mozaigini daha net gormemize yardimci olur.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-13-2011, 16:03

 6. monaliza
  Ötekileştirmek; genel ve kesin anlamda yapıldığında gerekliliği ve yararları tartışılabilir belki.
  Biz kimseyi ötekileştirmeyelim diyelim; ama bu mümkün mü? Saygı ve fikir bazında belki mümkün olabilir, ancak yaşamsal alanda uygulama dediğimizde bu sadece ütopya olarak kalır. Aklıma gelen bir örnek; ben inancım gereği domuz eti ve türevlerini yemek istemiyorum, kötü anlamda olmasa bile ötekileştik ve ötekileştirdik.

  Bireysel anlamda ise; yeni okuduğum bir yazı buna çok güzel örnek teşkil eder nitelikte; Virgülü bile hak etmeyen insana noktayı koyamazsan, soru işareti olur hayatını ziyan eder. Bayıldım bu söze... Bazen ötekileştirmek kaçınılmaz oluyor işte. Olasılık şansı sadece düşünce ve saygı gösterme (saygı duyma değil) aşamasında kalabilir.

  Şunu da unutmamak gerekiyor; toplu yaşamak insana özgü bir sanat. O nedenle bu noktayı abartmamak lazım. Karşılıklı olarak,tüm bireylerce.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-14-2011, 12:29

 7. Öteki kavramı elbette sınır çizgisi anlamında hep var oldu ve olacak . Lakin ötekilestirme nin sorun oluşturan kısmı sınırların kapılarının olmaması ya da var Okan kapıların ardına mayınlı tarla düşerken kapıyı da Çelik zincirlerle kilitlemek ile başlıyor . Hal böyle olunca ne anlayış ne dinleme ne insanca yaşayış mevzu bahis bile olmaz oluyor . Her ötekinden öğrenilebilecek bir güzellik olabilir düşüncesi ve ötekinin de bir insan olması münasebeti bizleri duyarsizlasmaktan kurtarabilir (mı?)
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-14-2011, 16:08

 8. mervekocaman Nickli Üyeden Alıntı: bu ülkenin ve hatta belkide tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri olsa gerek ötekileştirmek... evet bir sorun... dünya üzerinde yaşayan her insan kim ve ne olursa olsun bir bireydir, TEK'tir ve tek olduğu için de değerlidir... nedir bu insanları düşncülerinden, kişisel tercihlerinden ve seçtikleri yaşantılardan ya da doğuştan gelen özelliklerinden dolayı hayatın dışında bırakmaya çalışmak. kürt, türk, sağcı, solcu, zengin, fakir, dindar, duyarsız, alevi, sünni ve hatta kadın erkek... milyonlarca çeşitli özellikte insan var, e zaten doğal olan da bu değilmi ki, madem her insan tek, tabiki bir değierinden farklı olacak... neden yanlızca insan gözüyle bakamıyoruz kendi dışımızdakilere? felsefi deyişle hepimiz insan olmaklık şemsiyesi altında sıkış tepiş toplanmış durumdayız, kenetlenmek yerine neden sağımızdaki solumuzdakileri dışarı atmaya çalışıyoruz ki?
  her insana hakettiği değeri verelim, Ötekileştirmeyelim...
  öncelikle merhaba...foruma henüz üye oldum umarım keyifli paylaşımlara katkım olur.,

  ötekileştirmek,demişsiniz fakat bir diğer üyenin de söylediği gibi sizinkisi kategorize etmekle sınırlı kalmış..ötekileştirmek kelimenin gerçek anlamıyla beridekinden uzaklaştırmak" demek değilmi...yani benden öte benden ziyade bir başka deyişle.
  sizin saymış olduğunuz tüm bu ayrıştırmalar başkalaştırmaların neden var olduğuna gelecek olursak ; meselenin temelinde inançla ilgili sağlam kalıntılar var.
  yani yaradılışın farklı olması kafa sayısı kadar fikir sayısı olması kusursuz bir kurgunun küçük birer alet hırdavatları gibi...öteki-beriki olmasaydı nerede ne için durduğumuzun maksadını sorgulayamaz ve haliyle yaradılışın maksadını anlayamaz hale gelirdik ...dünya üzerindeki varolan soyut yada somut her olgu tezatıyla varolmak zorunda ki insan tercih yapabilecek kıvama gelsin ve yaptığı tercih sonrasında hesaba çekilsin... - ki eğer hesap gününe inanıyorsak !

  tercih noktasında sunulan yolların tümü ilahi olmamakla birlikte çoğu zaman beşeri olabiliyor...işte bu noktada "ötekileştirmek" dediğimiz meselenin maksadını anlayabilmemiz gerekir...ötekinin iyi yada kötü oluşu değil mesele...sadece öteki olması ...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-21-2011, 01:45

 9. Her toplumun ya da bireyin kendi özgün değerleriyle yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa diğerleri gibi yaşamak ve yaşatmak zorunda bıraktığımızda aslından uzaklaştırırız.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-21-2011, 10:29

 10. kişi kendi yetersizliklerini kapatmak için öteki ile uğraşır ve ötekini yaratır. aslında öteki olarak tanımladığında bulduğunu düşündüğü her kusur kendina aittir. kendine yeterli olanın ötekine gereksinimi olmayacaktır.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-31-2011, 21:48

  kadınlarını erkeğe muhtaç bir şekilde yaşamaya zorlayan bir toplum, kökten acizdir.

12 SonuncuSonuncu

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.