Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Üniversite Okul/Bölüm Tercihi

oncelıkle yardımcı olmanızı dılıyorum cunku gercekten cok zor bır durumdayım.bu senı unıversıte sınavlarına gırdım ve unıversıtede felsefe okuyup akademık karıyer yapmak ıstıyorum(cok zor oldugunun farkındayım ama bunu basarabılecegıme ınanıyorum.)puanlar 10 gun once acıklandı ve yarın tercıh donemı baslıyor puanımla ıstedıgım yerle rahatlıkla oluyor ama suan ıkı unıversıte arasında kaldım bırıncısı Istanbul Unıversıtesı dıgerı ıse Mımar Sınan unıversıtesı.hangısını oncelıkle tercıh etmem


12 SonuncuSonuncu
 1. Üniversite Okul/Bölüm Tercihi

  oncelıkle yardımcı olmanızı dılıyorum cunku gercekten cok zor bır durumdayım.bu senı unıversıte sınavlarına gırdım ve unıversıtede felsefe okuyup akademık karıyer yapmak ıstıyorum(cok zor oldugunun farkındayım ama bunu basarabılecegıme ınanıyorum.)puanlar 10 gun once acıklandı ve yarın tercıh donemı baslıyor puanımla ıstedıgım yerle rahatlıkla oluyor ama suan ıkı unıversıte arasında kaldım bırıncısı Istanbul Unıversıtesı dıgerı ıse Mımar Sınan unıversıtesı.hangısını oncelıkle tercıh etmem gerektıgını bılmıyorum.unıversıtenın egıtımın yanı sıra sosyal bı alan oldugununda farkındayım..ve buda benım ıcın onemlı bırsey.yardımcı olabılırsenız gercekten cok mutlu olurum.sımdıden tesekkurler..

  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-25-2010, 18:06

 2. ejae Nickli Üyeden Alıntı: oncelıkle yardımcı olmanızı dılıyorum cunku gercekten cok zor bır durumdayım.bu senı unıversıte sınavlarına gırdım ve unıversıtede felsefe okuyup akademık karıyer yapmak ıstıyorum(cok zor oldugunun farkındayım ama bunu basarabılecegıme ınanıyorum.)puanlar 10 gun once acıklandı ve yarın tercıh donemı baslıyor puanımla ıstedıgım yerle rahatlıkla oluyor ama suan ıkı unıversıte arasında kaldım bırıncısı Istanbul Unıversıtesı dıgerı ıse Mımar Sınan unıversıtesı.hangısını oncelıkle tercıh etmem gerektıgını bılmıyorum.unıversıtenın egıtımın yanı sıra sosyal bı alan oldugununda farkındayım..ve buda benım ıcın onemlı bırsey.yardımcı olabılırsenız gercekten cok mutlu olurum.sımdıden tesekkurler..


  Mimar Sinan Guzel Sanatlar Universitesi Felsefe Bolumu


  Felsefe Bölümü, 2006-2007 öğretim yılında kurulup, 2008-2009 öğretim yılında 25 lisans öğrencisi ile eğitime başlamıştır. Yakın bir gelecekte de lisansüstü eğitime başlamayı öngören Bölümün başlıca amacı, filozof yetiştirmektir. Bölüm, yalnızca felsefe öğrenilen değil, aynı zamanda felsefe yapılan yer olarak kendini görmektedir. Bu iddia, üç eksen üstünde temellenen Bölüm ders programıyla açıkça ortaya konmaktadır. Eksenlerden birincisini, Üniversitemizin özüne uygun olarak doğrudan doğruya sanatla ve sanatın felsefesiyle ilgili dersler, ikincisini antik ve modern dillerin bilgisini felsefi tarzda veren ve bu dillerde ortaya konmuş felsefe metinlerini inceleyen dersler, üçüncüsünü felsefe için gerekli olan matematik ve bilim kavramlarını içeren dersler oluşturmaktadır.
  Türkçe ve yabancı dillerde metin çözümlemelerine önem verilecektir. Edinilen bilgilerin, kazanılan becerilerin makale yazmada nasıl kullanılacağı da derslerde uygulamalı olarak gösterilecektir. Öğrencilerin ihtiyacı olan kitap ve gereçleri temin etmek, onların yurt içinde ve yurt dışındaki sempozyumlara katılmasını sağlamak, kendilerini bu konuda özel olarak eğitmek; bölümün genel amacına uygun hedefleri arasındadır.
  Bölüm aşağıdaki anabilim dallarından oluşmaktadır :
  - Felsefe Tarihi
  - Sistematik Felsefe ve Mantık

  Istanbul Universitesi Felsefe Bolumu

  Felsefe Bölümü, Edebiyat Fakültesi’nin ilk ve en eski bölümlerinden birisi olup, gerek öğretim üyesi, gerek yetiştirdiği öğrenciler vasıtası ile ülkemizin kültür hayatına bugüne kadar önemli katkılarda bulunmuştur.
  1865 yılında faaliyete geçen Darülfünun’da okutulan dersler arasında “Tarih Felsefesi” de yer almıştır. 1900’de yapılan düzenleme ile, üniversitenin Edebiyat Şubesi’nde Felsefe dersleri, Psikoloji ve Sosyoloji ile birlikte “Hikmet-Nazariye” başlığı altında okutulmuştur. 1933 Üniversite Reformu ile bir Bölüm olarak yeniden biçimlendirilen Felsefe Bölümü, İkinci Dünya Savaşı sonrası, Almanya’dan gelen öğretim üyelerinin kadrosuna katılmasıyla güçlü ve köklü bir gelenek sergileyen bir kimliğe sahip olmuştur..
  Felsefe Bölümü, 1981 yılına kadar sertifika sistemine göre eğitimini sürdürmüştür. Önceleri Felsefe Tarihi, Sistematik Felsefe ve Mantık kürsülerinden oluşan bölüme, 1971 yılında, Türk-İslam Düşüncesi Tarihi kürsüsü de katılmıştır. 2000'li yılların başında kurulan Mantık Anabilim Dalı ile araştırma ve eğitim yelpazesini genişleten Felsefe Bölümü'nde bu yeni Anabilim Dalı'nın kurulmasıyla eski adı "Sistematik Felsefe ve Mantık" olan Anabilim Dalı'nın adı "Sistematik Felsefe" olarak değiştirilmiştir.
  Felsefe Bölümü’nde hem öğretim üyelerinin hem de öğrencilerin katıldığı ulusal ve uluslararası toplantılar, sempozyumlar ve benzeri etkinlikler düzenlenmektedir. Çeşitli felsefe kurumlarında, etkin üyeler olarak çalışan bölüm mensupları, yurtiçinde ve yurtdışında düzenlenen toplantılara da katılmaktadırlar.
  Bölüm Başkanı: Prof. Dr. Şafak Ural
  Bölüm Başkan Yrd: Prof. Dr. Feza Günergun
  Bölüm Başkan Yrd: Prof. Dr. Ayhan Bıçak  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-25-2010, 20:55

 3. Felsefe okumak zor iş. Bunu tercih edince değil okuyunca ve mezun olduktan sonra daha iyi anlayacaksın. Bence öncelikle bunu ne kadar istiyorsun ona önce karar vermelisin. Evet, üniversitenin sosyal açıdan yararlanabileceğin bir yerde olması önemli. Ama 2 tercihin de İstanbul'da olduğu için bu konuda zorlanmayacaksın zaten. Ama benim tavsiyem İstanbul Üniversitesi. Hem üniversite olarak oturmuş bir tarihi var hem de senin için iyi bir referans olur.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-25-2010, 21:41

 4. Bende nacizane bir tavsiyede bulunayım.İstanbul'da kalmayı kafaya koyduysan eğer ve Fransızca eğitimi göze alabilirim diyorsan Galatasaray Üniversitesi ni öneririm.Tabiki puan bilgim yok.Kolaylıklar...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-26-2010, 00:11

 5. Açıkcası ılk tercıhım ıl ıcı.Galatasaray'ı da yazdım olabılırmıs ama Mimar Sinan ve İSt Üni şuan kesin gozukuyor sıralama ve puanlara gore..Galatasaray şansa baglı,olursa tabıkı orayı dusunuyorum.

  hedeflerım cok zor yanı gercekten sabır ıstıyor cunku en az 8 yıl daha okucam.ama gercekten ıstıyorum ve bu yuzden yapabılecegıme ınanıyorum..
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-26-2010, 18:56

 6. ejae,forum moderatörlerimizden Macavity, sana daha sağlıklı bilgi verir. Kendisi felsefe alanında doktora yapıyor. Eminim ondan öğreneceklerin senin için daha verimli olur.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-26-2010, 19:05

 7. aa cok ıyı oldu bunu ogrenmem cok tesekkur ederım
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-26-2010, 19:47

 8. Ejae bu çok ciddi ve önemli bir konu. Sen de söylemişsin zor olduğunu ama bu zorluk tamamen senin isteğinle ve çalışma şeklinle alakalı. Şunu diyebilirim ki eğer gerçekten felsefe bölümünde akademik kariyer yapmak istiyorsan, ilgilendiğin, üzerine düşebileceğin konular varsa ve o konularda çok fazla okumak senin için sorun değilse dediğini başarmak hiç zor değil, hatta başarmaman pek olası değil bile diyebilirim. Ama eğer bunlardan herhangi birinde bir eksiklik varsa o zaman gerçekten zor. Üniversite de önemli ama ben asıl öncelikli önemi olan şey, bu saydıklarıma, yani felsefeye ne kadar hazır olduğundur diye düşünüyorum.

  Üniversite konusunda da bildiklerimi söyleyeyim. Mimar Sinan Üniversitesi'nin felsefe bölümü konusunda bir bilgim yoktu ama eğitim kadrosunu inceledim yazını okuduktan sonra. Yeni bir bölüm. Baktığında sen de görebilirsin kadrosunun yeterli olmadığını. Temel felsefe dersleri dışında matematik, fizik ve sanata ağırlık verilmiş ama bu alanların hocaları felsefe hocaları değil. Bu çok önemli bir eksiklik felsefe bölümü için.

  İstanbul Üniversitesi köklü bir üniversite, kadrosu geniş. Ancak birkaç kez gitmeme rağmen benim de tanık olduğum birkaç şey daha var. Bir kere çok dağınık, düzensiz bir bölüm. Mülakat gününün, mülakatın yapılacağı gün ertelenmesi (ki ülkenin her yerinden geliyor insanlar, çoğunun da benim gibi kalabilecekleri bir yer yoktu), sınav sonuçlarının anca okula gelerek öğrenilebilmesi (bunu da bizzat kendim gördüm) gibi bu kadar kısa sürede tanık olduğum pek çok saçmalığı olan bir bölüm. Bence fazla beklentiyle gidilmemeli İstanbul Üniversitesi felsefe bölümüne, adının hakkını verdiğini düşünmüyorum. Ama karşılaşılabilecek saçma sapan olumsuzluklara katlanıldığında o kadar geniş hoca kadrosundan önemli şeyler öğrenilebilir tabi ki. Burada kişiye kalıyor iş çoğunlukla.

  Bence İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında felsefe bölümünde en iyileri Galatasaray Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi. Hem kadroları, hem verdikleri eğitim kaliteli. Galatasaray'ın fransızca, Boğaziçi'nin ingilizce ağırlıklı olmasında da bir sakınca yok, hatta avantajlı bir şey bu ilerisi için.

  Maltepe Üniversitesi hakkında da fazla bilgim yok. Sadece bölüm başkanı Betül Çotuksöken ve Kuçuradi'yi tanıyorum. Betül hocanın kitaplarını okudum, Ortaçağ konusunda faydalı olacaktır, ancak Kuçuradi hakkında pek olumlu düşünmüyorum. İncelediğim kadarıyla farklı bir bölüm Maltepe felsefe. Kültür, insan hakları gibi alanlarda da dersleri var görünüyor ama o dersleri de muhtemelen Kuçuradi verecektir, bu nedenle sağlıklı bir değerelendirme yapamam Maltepe felsefeyle ilgili. Devlet üniversitelerinden Marmara Üniversitesi'nde de felsefe bölümü var ama ilahiyat ağırlıklı olduğu için onu tavsiye etmem. Bir de vakıf üniversitelerinden Yeditepe Üniversitesi var felsefe bölümünde önerebileceğim. İyi bir kadro kurdular. Hatta Yeditepe'nin şu anki hocaları benim çoğu hocamın da hocasıydı. Sağlam bir altyapı sağlayabilirler.

  Bildiğim kadarıyla kabaca bu şekilde özetleyebilirim felsefe bölümü olan İstanbul'daki üniversiteleri. Tabi her yorum öznellik içerir ama elimden geldiği kadar yansız olmaya çalıştım. Bir de eğer İstanbul dışında bir üniversite de olabilir dersen Ege Üniversitesi'ni öneririm. Kendi okulum olduğu için pek tarafsız olamam ama Türkiye'deki felsefe bölümlerinin çoğundan iyi bir bölüm. Son olarak yine de en başta dediğimi tekrarlıyayım, ne olursa olsun son kertede iş senin felsefeyle ne kadar içli dışlı olacağına kalıyor.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-26-2010, 23:28

 9. Sanırım benim de bu konuda bilgiye ihtiyacım var.Benle Türkiye genelindeki tüm felsefe bölümleriyle ilgili bildiklerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.Özellikle aklımda olan üniversiteler:Boğaziçi,Galatasaray,ODTÜ,Ege ve Ankara.Bana önerebileceğiniz diğer üniversiteleri,bölümleri-mesela psikoloji ve sosyolojiyi de düşünmekteyim-bilmek isterim.Yardımcı olacağınızı düşünüyorum,teşekkür ederim.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-29-2010, 12:06

 10. Macavity Nickli Üyeden Alıntı: Ejae bu çok ciddi ve önemli bir konu. Sen de söylemişsin zor olduğunu ama bu zorluk tamamen senin isteğinle ve çalışma şeklinle alakalı. Şunu diyebilirim ki eğer gerçekten felsefe bölümünde akademik kariyer yapmak istiyorsan, ilgilendiğin, üzerine düşebileceğin konular varsa ve o konularda çok fazla okumak senin için sorun değilse dediğini başarmak hiç zor değil, hatta başarmaman pek olası değil bile diyebilirim. Ama eğer bunlardan herhangi birinde bir eksiklik varsa o zaman gerçekten zor. Üniversite de önemli ama ben asıl öncelikli önemi olan şey, bu saydıklarıma, yani felsefeye ne kadar hazır olduğundur diye düşünüyorum.

  Üniversite konusunda da bildiklerimi söyleyeyim. Mimar Sinan Üniversitesi'nin felsefe bölümü konusunda bir bilgim yoktu ama eğitim kadrosunu inceledim yazını okuduktan sonra. Yeni bir bölüm. Baktığında sen de görebilirsin kadrosunun yeterli olmadığını. Temel felsefe dersleri dışında matematik, fizik ve sanata ağırlık verilmiş ama bu alanların hocaları felsefe hocaları değil. Bu çok önemli bir eksiklik felsefe bölümü için.

  İstanbul Üniversitesi köklü bir üniversite, kadrosu geniş. Ancak birkaç kez gitmeme rağmen benim de tanık olduğum birkaç şey daha var. Bir kere çok dağınık, düzensiz bir bölüm. Mülakat gününün, mülakatın yapılacağı gün ertelenmesi (ki ülkenin her yerinden geliyor insanlar, çoğunun da benim gibi kalabilecekleri bir yer yoktu), sınav sonuçlarının anca okula gelerek öğrenilebilmesi (bunu da bizzat kendim gördüm) gibi bu kadar kısa sürede tanık olduğum pek çok saçmalığı olan bir bölüm. Bence fazla beklentiyle gidilmemeli İstanbul Üniversitesi felsefe bölümüne, adının hakkını verdiğini düşünmüyorum. Ama karşılaşılabilecek saçma sapan olumsuzluklara katlanıldığında o kadar geniş hoca kadrosundan önemli şeyler öğrenilebilir tabi ki. Burada kişiye kalıyor iş çoğunlukla.

  Bence İstanbul'daki devlet üniversiteleri arasında felsefe bölümünde en iyileri Galatasaray Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi. Hem kadroları, hem verdikleri eğitim kaliteli. Galatasaray'ın fransızca, Boğaziçi'nin ingilizce ağırlıklı olmasında da bir sakınca yok, hatta avantajlı bir şey bu ilerisi için.

  Maltepe Üniversitesi hakkında da fazla bilgim yok. Sadece bölüm başkanı Betül Çotuksöken ve Kuçuradi'yi tanıyorum. Betül hocanın kitaplarını okudum, Ortaçağ konusunda faydalı olacaktır, ancak Kuçuradi hakkında pek olumlu düşünmüyorum. İncelediğim kadarıyla farklı bir bölüm Maltepe felsefe. Kültür, insan hakları gibi alanlarda da dersleri var görünüyor ama o dersleri de muhtemelen Kuçuradi verecektir, bu nedenle sağlıklı bir değerelendirme yapamam Maltepe felsefeyle ilgili. Devlet üniversitelerinden Marmara Üniversitesi'nde de felsefe bölümü var ama ilahiyat ağırlıklı olduğu için onu tavsiye etmem. Bir de vakıf üniversitelerinden Yeditepe Üniversitesi var felsefe bölümünde önerebileceğim. İyi bir kadro kurdular. Hatta Yeditepe'nin şu anki hocaları benim çoğu hocamın da hocasıydı. Sağlam bir altyapı sağlayabilirler.

  Bildiğim kadarıyla kabaca bu şekilde özetleyebilirim felsefe bölümü olan İstanbul'daki üniversiteleri. Tabi her yorum öznellik içerir ama elimden geldiği kadar yansız olmaya çalıştım. Bir de eğer İstanbul dışında bir üniversite de olabilir dersen Ege Üniversitesi'ni öneririm. Kendi okulum olduğu için pek tarafsız olamam ama Türkiye'deki felsefe bölümlerinin çoğundan iyi bir bölüm. Son olarak yine de en başta dediğimi tekrarlıyayım, ne olursa olsun son kertede iş senin felsefeyle ne kadar içli dışlı olacağına kalıyor.

  gercekten cok ama cok tesekkur ederım cunku aklımdakı soru ısaretlerını cozmeme yardımcı oldunuz
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 08-02-2010, 15:31


12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. üniversite nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum Ü Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-02-2012, 20:15
 2. teknik üniversite nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum T Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-02-2012, 09:38
 3. bölüm nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum B Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-26-2011, 08:41
 4. Dünyanın En İyi Haber Fotoğrafları 2009(1.bölüm)
  Konu Sahibi mavi Forum Kişisel Fotoğraf Galerileri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02-12-2010, 17:52
 5. Üniversite'ye Girişte Yeni Puan Türleri
  Konu Sahibi Phi Forum Haberler
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 01-15-2010, 22:43
Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.