Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Planlı Yaşam, Kişisel Disiplin

Bir soru sormak istiyorum, öncesinde konu hakkında biraz bilgi veriyorum; Dönemlik hedeflerimi belirleyip bu hedeflere ulaşabilmek için günlük planlar yapıyorum, x saat çalışmalı, x saat kitap okumalı, x saat film/tiyatro vb. bir etkinlik yapmalı, x saat internette gezinmeli, x saat şu konuyu araştırmalı,x saat uyumalıyım, x saat özgür olmalıyım gibi, sonrasında bu saat dilimlerinde günün en yaygın saatlerine yayorum, örneğin x saat internette gezinme için x değeri 2 olsun ve günümü


12 SonuncuSonuncu
 1. Planlı Yaşam, Kişisel Disiplin

  Bir soru sormak istiyorum, öncesinde konu hakkında biraz bilgi veriyorum;

  Dönemlik hedeflerimi belirleyip bu hedeflere ulaşabilmek için günlük planlar yapıyorum, x saat çalışmalı, x saat kitap okumalı, x saat film/tiyatro vb. bir etkinlik yapmalı, x saat internette gezinmeli, x saat şu konuyu araştırmalı,x saat uyumalıyım, x saat özgür olmalıyım gibi, sonrasında bu saat dilimlerinde günün en yaygın saatlerine yayorum, örneğin x saat internette gezinme için x değeri 2 olsun ve günümü düşündüğümde buna en uygun saat 11-01 saatleri olsun gibi. Sonrasında bu saatlerin haftalık ve yıllık değerlerini hesaplayıp ortalama ulaşabileceğim hedefleri kestirmeye çalışıyorum ve bunun kendi hedeflerime ulaşmakta yeterli olup olmayacağı yönünde tahminde bulunuyorum. Planlama yaparken çok katı kurallar koymamaya dikkat ediyorum, yaşantımda ihtiyacım olan birçok şeye zaman ayırabileceğim planlar yapmaya ve çok sınırları zorlamadan zevkle yaşayabileceğim bir günü planlamaya çalışıyorum. Bu planlama hali bende çocukluğumdan beri bir takıntıdır ve sürekli bu planlamaları yaparım, ve zaman zaman cidden mükemmel planlamayı kendime, kişiliğime, yaşantıma, zevk aldığım şeylere, çevreme vs. göre yaptığımı görüyorum. Planlama konusunda cidden mükemmel noktaya geldiğimi düşündüğüm zamanlar oluyor. Buradaki ince ayrıntı bu planlara hiç bir zaman uymamam . Sürekli plan yapıyorum, sürekli deniyorum sürekli deniyorum, bazen pes ediyorum olası en gerçekçi planı yapıyorum, mesela biliyorum ki x saatinde uyuyamam x saat plana bağlı kalamam planladığım saatleri düşürüyorum örneğin günün sadece 6 saatini planlıyorum yine işe yaramıyor, zevk aldığım şeylerin sayısını arttırıp çalışma saatlerini düşürüyorum, kısacası her yöntemi deniyorum ama bir türlü planlarıma uyamıyorum.

  Bu planları yapmaya devam ettikçe ve uyamadıkça neden uyamadığımı sorguluyorum, çıkan verileri değerlendirip planları ona göre değiştiriyorum yine olmuyor.

  Neticede elimde temel birkaç sonuç kalıyor;
  1- Kişisel disiplin konusunda tamamen başarısızım.
  2- Hedeflerim ve Planlarım beni yeterince motive edemiyor, yeterli motivasyonu sağlayamıyorum, ne istediğim konusunda çelişkilerim var.
  3- Kişilik olarak hayatımda en ufak bir baskı bir otorite olduğunda direk başkaldırıya yöneliyorum bu kendi otoritem olsa bile.
  4- Planlamaya ve düzenli yaşama inanmıyorum, sadece inanmaya çalışıyorum ama kontrollü bir yaşamın mümkün olabileceğini sanmıyorum ya da doğru olduğuna inanmıyorum.

  Neticede durumum bu, hedeflerim net, neye ne sebeple ne zaman ulaşmak istediğimi biliyorum, ulaşmak için ne yapmam gerektiğini biliyorum, planlamalar konusunda çok kafa yoruyorum, ancak bir türlü sistemi işler hale getiremiyorum. Burada en önemli şeyin planlamayı tamamladıktan sonra bir daha üzerinde kafa yormamak ve sadece uymaya çalışmak olduğunu, planlama tamamlandıktan sonra eyleme geçmem gerektiğinin farkındayım çoğu zaman bunu da deniyorum, ama neticede çoğu zaman akıntıya kapılıp gidiyorum. Ama bir türlü şirketlerin ya da okulların vs. sistemlerin bunların içine insanlarda dahil olmasına rağmen planlamayla, iyi bir yönetim ve motivasyonla yıllık, on yıllık planlar yapabildiğini, bu kuralların uygulanabildiğini gördükçe bir yanım planlamaktan ve denemekten vazgeçmiyor, diğer bir yanım ise sadece o an ne istiyorsam onu yapmaya tüm kurallardan, planlardan vazgeçmeme ve tamamen düşüncesizce yaşamama, ve hedeflerimden uzaklaşmama sebep oluyor.

  Sizin bu konudaki düşünceniz, öneriniz nedir ? İnsan planlayarak yaşayabilir mi, yaşamalı mı ? Yoksa her an bize sunulan bir nimettir, hedefler ve planlar üzerinde ne kadar kafa patlatsakta işler hale getiremezmiyiz ? Böyle bir yaşama sahip olmak kişinin karakterine eğitimine mi bağlıdır ? Sonradan öğrenilebilinir mi ? Kısacası nedir sizce doğrusu?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-21-2010, 02:20

 2. monaliza
  Selamlar...
  Yaşınız?Öğrenci misiniz?İş yaşamına başladınız mı?
  Kaç kardeşsiniz?
  Çocukluğunuzu düşündüğünüzde ne hissediyorsunuz?
  Kendinizi tanımdığınızdan bu yana en büyük arzunuz,ayrıca hedefiniz ne idi?
  Kişiliğinizin gelişiminde anneniz mi,babanız mı daha etkindi?
  Etkin kişinin bugünkü durumu nedir?
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-21-2010, 07:38

 3. 27 yaşındayım, çalışıyorum, bir kardeşim yok, çocukluğumu düşündüğümde gülümsüyorum,en büyük hedefim elimden gelenin en iyisini yapabilmek diyebiliriz,çok büyük arzularım yok, kişiliğimin gelişiminde annemin yada babamın pek etkisi olduğunu düşünmüyorum daha çok kendi tecrübelerim beni şekillendirdi, ailem bugün hayattalar ama uzun bir süredir onlarla birlikte yaşamıyorum.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-21-2010, 08:35

 4. monaliza
  Yaşamımda edindiğim en önemli tecrübelerden biri "İNSAN RUHUNUN DİSİPLİNe İHTİYACI OLDUĞU"dur. Bunun en sağlıklı şekilde ve ölçüsünde sağlanması ise ehil bir anne-baba yada çocuğu yetiştiren kişinin yeteneği ve kalitesi ile alakalıdır. Kişiliğin temeli çocuklukta şekillendiğine göre ve çocuk büyüme sürecinde beraber yaşadığı birini model aldığına göre,yetişkin birey olduğunda mutlaka bu etkileşimin,bir anlamda da genetiğin etkileri görülmektedir.

  Bence başarıyı sağlamak için belirli bir disiplin gerektiği kaçınılmaz gerçek.Bu; sistemli olmak olarakda adlandırılabilir. Kendisi ve toplumla barışık,iç dünyası huzurlu,belirli bir zeka düzeyine sahip,aynı zamanda gerekli kişisel disiplini yakalamış ve yerleştirmiş bireylerin başarılarına her zaman tanık oluyoruz.

  Yaşamda eğlenceye de zaman ayırmak gerekli,bu da disiplinin bir parçası. Fakat kişi daha çok nefsinin değil,beyninin sözünü dinlemeli. Disiplinli ve sistemli olmak bana göre;büyük ölçüde ailede ve çocuklukta edinilen bir alışkanlık. Ancak;bireyler akıl güçlerini kullanarak zaman içinde de disipline olmayı öğrenebilirler ve yaşam tarzı haline getirebilirler. Disiplin başarı için bu olmazsa olmaz bir kural.

  "BAŞARI,BAŞARACAĞIM DİYENİN" olduğuna göre;her insan istediği taktirde sistemli,disiplinli ve tarz sahibi olabilir.
  İnsan her anını planlayarak yaşayamaz,ancak hayat programlanmalı.Akıntıya kapılıp gitmemek lazım...Elbette Hayat bir nimet.Çöpe atılacak kadar basit değil,nasıl baş edeceğim?diyerek karalar bağlayarak zehredilecek kadar da uzun değil. Dengeyi sağlamak başarının kendisi.

  Doğuştan gelen yeteneklerin,aile ve çevreden edinilen bilgi ve alışkanlıkların yanısıra,bireyin sağlıklı düşünmesi ve hayatını programlaması gerektiği inancı ve tarafındayım. Kalkınmış ülkelere baktığımızda kalkınma süreçlerinde hep disiplini görürüz. Kişisel disiplin toplumsal disiplini getirir ardından.

  Sonuç olarak bana göre;Planlı yaşamak ve kişisel,toplumsal disiplin başarının ve insanca yaşamın olmazsa olmazlarıdır.Dozunda olmak ve çok fazla aşırıya kaçarak,ruhsal dengeyi de bozmamak kaydıyla. Ancak,disiplin çabuk deforme olmaya çok müsaittir. Disiplini bir dayatma haline getirmektense,kaliteli yaşam için,yaşam tarzı haline getirmek çok daha mantıklı..
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-21-2010, 21:47

 5. vizyon ve misyon sorunu kısa vadeli hedefşer uzun vadeli hedefe ulaştırır bu noktada planlamanın dengesini kurmak çok önemli bence plan saat saat değil de hedef hedef yapılmalı elbette planlamayla yaşanmalı ama hayat faktörünü de unutmamak lazım..Ayakların yere daha sağlam basmalı bu en güzel çözüm olsa gerek .Ve bence eğitim planlamayı etkilemez neden mi çünkü herkesin hedefi farklıdır her bireyin kendi eğitim kişilik yaşam tarzna göre planalrı vardır tıpkı üniversite öğrencisi ve ilkokul öğrencisine yapılacak planının farklılıkları gibi ancak ikiside başarılı olabilir.Herşey sonradan öğreneilebilir birey eksikliğini fark edip kabullendiği noktada kendini gerçekleştirir.....
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 05-28-2010, 06:47

 6. Adnan kardeşim,
  planlı yaşamak hızla giden bi arabanın üstüne çıkıp dengede durmaya benzer, hayat sürekli akar sürekli yeni gelişmeler olur bu yüzden planlı yaşamak güçleşir. Planlı yaşamak istenç gerektirir ve senin dediğin gibide motivasyon. Programında zevk aldığın şeyler var zevk almadığın şeylerde. Planlı yaşayabilmek için programında gerçekleştireceğin bütün eylemlerden bir tat alman lazım. Örneğin senin için kitap okumak zorsa kitap okumayı sevdirmen lazım kendine. Sevmediğin taktirde programın kalıcı olabileceğini düşünmüyorum.

  Planlı yaşamanın öneminide kısaca vurgularsak, hayatta herşeyin fazlası zarar diye bir söz vardır, planlı yaşamakta herşeyin normalini yapmanı sağlar.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 06-13-2010, 18:37

 7. monaliza
  Yine ve yine;
  Hayatın her alanında,hatta duygularda bile disiplin gerekli bence.
  Aşırıya kaçmamak kaydı ile Disiplin ve planlı olmak temel ilke olmalı.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-08-2010, 21:36

 8. A z m i B e y

  Azmi bey kendisinden memnun değildi
  azmedip hayatında bir şeyleri değiştirecekti
  hedefler koydu önüne
  azimle başladı..

  yemin etti sigarayı bırakacaktı
  bir iki saat içmedi
  yaktı..

  salladı elini
  ha bu gün
  ha yarın..

  karar verdi ingilizce öğrenecekti
  birkaç kelime ezberledi
  bıraktı..

  salladı elini
  ha bu gün
  ha yarın..

  niyet etti spor yapacaktı
  bir iki sabah koştu
  yattı..

  salladı elini
  ha bu gün
  ha yarın..

  derken efendim sallana yollana yıllanaa
  Azmi bey şimdi hasta ve ihtiyar
  elini bile sallayamıyor
  ama gene de bahtiyar
  bu defa çok azimli
  bu kez kesin başaracak
  yarım yamalak dünyasını değiştirecek

  ya bu gün
  ya yarın...

  (aman sayın adnan.. siz bilirsiniz gari
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-09-2010, 18:46

 9. basit yaşamak lazım. yedi oda, 3 salon, üç wc lik bir plan yerine; tek göz bir gecekondu planı yaşamı daha rahat kılar. bu demek değildir ki sefil yaşayalım... maksat amaç için çok çalışmak olmalı, çok çalışınca plan denilen şey havalarda kalıyor.
  planlı yaşamak demek hayatı labirentleştirmekten başka bir şey değil.
  çok basit bir plan bence hayatı güzel kılar(bu aslında plansızlıktır) ve plansızlık başıboşluk değildir.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-14-2010, 19:23

 10. monaliza
  Başarıyı ve düzeni seven insanı hayat, ister istemez planlı yaşatıyor sevgili enkaz.
  Ne 3 salon,7 oda 3 WC koşul,ne de tek göz gecekondu yeterli.
  Başarı ve mutluluk olmalı amaç ve bunlar paylaşılmalı,
  Bunun için de planlı yaşamalı.)))
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 07-16-2010, 07:26


12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kadınlar Üzerine (Tamamen kişisel)
  Konu Sahibi faust Forum Serbest Kürsü
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09-29-2012, 19:28
 2. plânlı ekonomi nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum P Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-31-2011, 18:10
 3. plânlı büyüme nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum P Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-31-2011, 18:09
 4. plânlı nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum P Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-31-2011, 18:09
 5. kişisel nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum K Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-29-2011, 20:20

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.