Felsefe.NET - Düşünce Eleştiri ve Paylaşım Platformu - vBulletin

Kullanıcı Tag Listesi

Suç ve suçluluk üzerine...

"İnsan suçtan değil, suçluluktan kurtarılmalıdır" diyor.J.P.Sartre...İki gün önce bir gazetenin arka sayfalarına sıkışmış bir haber okudum..Çocuklar köpek yavrularını köpek kulübesine doldurup ateşe vermişler ve memnun mesut seyretmişler...Sartre, ne derdin, üzülür müydün ?


BirinciBirinci 12
 1. evrensel-insan Nickli Üyeden Alıntı: Vicdansizligin temelinde mi "korku" yatar, insan olma korkusu mu vicdansizliktir, tam algilayamadim, aciklar misin?

  Insan olmak bir "korkumudur?"
  İnsan olma korkusu vicdanı yoksayabilir."İnsan olmak", doğaya uygun yaşamayı, gereksinmelerinden fazlasını istememeyi, ürettiğinden fazlasını tüketmemeyi, kariyer için başkalarının sırtına basarak yükselmemeyi, tavuklara 24 saat yumurta yumurtlatmamayı, diploma yarıştırmamayı, bilgiden kopmamayı, yağcılık yapmamayı, yoksulluğu göze almayı, tüm varlıklara karşı sorumlu ve saygılı-sevgili olmayı,şiddet ve sertlikten kaçınmayı, sabırlı ve kararlı olmayı,....hiçbirşeyin müptelası olmamayı ........gerektirir.Yani zor zenaattir vesselam.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-02-2011, 16:42

 2. evrensel-insan
  glsezinrs Nickli Üyeden Alıntı: İnsan olma korkusu vicdanı yoksayabilir."İnsan olmak", doğaya uygun yaşamayı, gereksinmelerinden fazlasını istememeyi, ürettiğinden fazlasını tüketmemeyi, kariyer için başkalarının sırtına basarak yükselmemeyi, tavuklara 24 saat yumurta yumurtlatmamayı, diploma yarıştırmamayı, bilgiden kopmamayı, yağcılık yapmamayı, yoksulluğu göze almayı, tüm varlıklara karşı sorumlu ve saygılı-sevgili olmayı,şiddet ve sertlikten kaçınmayı, sabırlı ve kararlı olmayı,....hiçbirşeyin müptelası olmamayı ........gerektirir.Yani zor zenaattir vesselam.
  Butun bu saydiklarin, bir bebegin dogum sonrasi yasam ve iliskiden ogrendikleridir. Vicdani yok sayan da, dogal zihniyetin akilciligi ve bu akilciligi uygulamanin dogrulugunu kendine inandirmis olmasidir.

  Aksi, tum insanlikdisi dusunce ve davranislari aciklamak icin yeterli degildir. Sonucta zihniyetin dogalligi zaten insan ve insanlikdisidir. Bilinc ve farkindalik isteyen ise, bunun insan ve insanlik temelli sorgulanmasidir, vicdan da burada devreye girer.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-02-2011, 16:50

 3. SUÇLULUK,
  Kızgınlığın içe dönmüş halidir.Sigaraya ,içkiye, yemeğe, paraya, sekse aşırı düşkünlük suçluluğu hafifletme yollarıdır.Kişi suçluluk duygusunu temizlemedikçe
  sonu gelmeyen kendini cezalandırmalara iter.
  Suç varsa ceza vardır..Kişi kendini birşeklde cezalandırır..
  Suçluluk duygusundan arınıldığında suçta kalmaz..
  Utançta ,suçluluğun kuzenidir diyebiliriz..ve tabi
  unutmadan bunların tamamı merkezden gelmez egodan gelir...
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-02-2011, 17:15

 4. evrensel-insan Nickli Üyeden Alıntı: Butun bu saydiklarin, bir bebegin dogum sonrasi yasam ve iliskiden ogrendikleridir. Vicdani yok sayan da, dogal zihniyetin akilciligi ve bu akilciligi uygulamanin dogrulugunu kendine inandirmis olmasidir.

  Aksi, tum insanlikdisi dusunce ve davranislari aciklamak icin yeterli degildir. Sonucta zihniyetin dogalligi zaten insan ve insanlikdisidir. Bilinc ve farkindalik isteyen ise, bunun insan ve insanlik temelli sorgulanmasidir, vicdan da burada devreye girer.
  İyi ya işte, doğuştan numen olarak getirdiğimiz , yaşantılar sayesinde fenomen oluyor...Düşünme, sorgulama yetisini belli bir olgunluğa gelince devreye sokuyoruz ama potansiyel olarak doğuştan zaten var.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-02-2011, 17:15

 5. evrensel-insan
  glsezinrs Nickli Üyeden Alıntı: İyi ya işte, doğuştan numen olarak getirdiğimiz , yaşantılar sayesinde fenomen oluyor...Düşünme, sorgulama yetisini belli bir olgunluğa gelince devreye sokuyoruz ama potansiyel olarak doğuştan zaten var.
  Dogustan var olan, insanoglu fenomeninin numenal yetisidir, kavram (fenomenonumenal ya da numenofenomenal) degildir. Dolayisiyle, vicdan kavrami ve onun karsilikli (vicdanli/vicdansiz ve/veya vicdani var/yok) ve ikili (seyin vicdani) karakteri dogal zihniyetin bir urunu ve yapilandirilmisligidir. Iste bu yapilandirilmisligin evrensel ayniliktaki yapi ve isleyisi de her yonden bir tartisma sorunudur, o yuzden goreci ve degisken, ama teke indirgemelidir.

  Bu da teke indirgeyenin kendi algi ve bilgisinin bir tezahurudur.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-02-2011, 17:25

 6. evrensel-insan Nickli Üyeden Alıntı: ...Bu da teke indirgeyenin kendi algi ve bilgisinin bir tezahurudur.
  "İnsan doğulmaz",numenal yeti kullanılarak insan olunur" mu özet olarak?Öyleyse, doğal zihniyeti doğal olmayan bir zihniyetle ör:evrensel-insan zihniyetiyle işleyerek/eğiterek/sorgulatarak insanı yeni baştan yapılandırabiliriz/programlayabiliriz/yaratabiliriz(mi)?Doğal olan, yerini "tasarlanmış/düşünülmüş, akli ve bilimsel olana bırakarak dönüşüm/değişim sağlanmış olacak..(mı)? Birey, farkındalığıyla bu yapılanmaya kendisi yönlenecek ve böylece devrimini hayata geçirecek...İnsan, doğuşla getirdiği potansiyeli kullanarak kendi kendisini insanlaştıracak(mı)?Bunu yaparken, doğal zihniyetin neden olduğu ve kendi mutsuzluğuna/açmazlarına yol açan ayrıştırıcı,çatışmacı ,bencilce...vb açan problemleri zaten gözlemleyip, bildiğinden, evrensel-insanı yapılandırırken bunları ortadan kaldıracak,(önce bilgisel,sonra davranışsal düzlemde) en azından törpüleyecek(mi)?
  Not:Parantez içindeki soru eklerini , evrensel-insan zihniyetini doğru anlayıp anlamadığımdan emin olmadığımdan koydum.Olabilirliği/olmayabilirliğini farklı bir konu.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-05-2011, 15:16

 7. evrensel-insan
  glsezinrs Nickli Üyeden Alıntı: "İnsan doğulmaz",numenal yeti kullanılarak insan olunur" mu özet olarak?Öyleyse, doğal zihniyeti doğal olmayan bir zihniyetle ör:evrensel-insan zihniyetiyle işleyerek/eğiterek/sorgulatarak insanı yeni baştan yapılandırabiliriz/programlayabiliriz/yaratabiliriz(mi)?Doğal olan, yerini "tasarlanmış/düşünülmüş, akli ve bilimsel olana bırakarak dönüşüm/değişim sağlanmış olacak..(mı)? Birey, farkındalığıyla bu yapılanmaya kendisi yönlenecek ve böylece devrimini hayata geçirecek...İnsan, doğuşla getirdiği potansiyeli kullanarak kendi kendisini insanlaştıracak(mı)?Bunu yaparken, doğal zihniyetin neden olduğu ve kendi mutsuzluğuna/açmazlarına yol açan ayrıştırıcı,çatışmacı ,bencilce...vb açan problemleri zaten gözlemleyip, bildiğinden, evrensel-insanı yapılandırırken bunları ortadan kaldıracak,(önce bilgisel,sonra davranışsal düzlemde) en azından törpüleyecek(mi)?
  Not:Parantez içindeki soru eklerini , evrensel-insan zihniyetini doğru anlayıp anlamadığımdan emin olmadığımdan koydum.Olabilirliği/olmayabilirliğini farklı bir konu.
  Evet, buradaki "insan" fenomenal goruntu ve biyolojik, norokimyasal, fizyokimyasal yapinin degil, numenal yetinin bir kullanimidir. Yani numenal yetisini kontrol ederek, yonlendirerek, yoneterek v.s. kisaca numenal yeti idare ve iradesindeki bir dusunce ve davranis, yasam, iliski, duzen, sistem. Yaratamayiz, yaratim sadece kavram ve bu kavramin numenal yeti idaresindeki insanoglu fenomeninin her turlu hareketidir. Bilincli ve farkinda olarak.

  Butun bu dediklerinin olup olmamasi bir algi meselesidir. Oyuzden de surekli suregelen bir surec halinde kisi eliyle, adina, ait ve icin sorgulanmasi gerekir.

  Bu konuda iki baslik var "yaratilis ve yaratis farki" ve "insanoglu nasil birlikte yasar basligindaki "dogumdan bireye, bireyden insana" basligi.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-05-2011, 16:09

 8. "Suç samur kürk olmuş da kimse giyinmemiş.." demişler önceki insanlar.
  Suç, insanın toplum belasına bulaşmasıyla oluşmuş en kaka en eski bir eylemdir.
  Belki de ilk iki insan biraraya gelirgelmez oluştu, suç;

  - selam!..
  - uzak dur!.. ben de senin!
  - dur yahu, iyi bir şey dedim sana
  - hımm, insan ağzından pek de iyi bir şey çıkmaz ama,
  ne demişsin bakalım, de hele?
  - sana esenlik selamet diledim
  - eyvallah, sana da olsun o dediklerinden öyleyse.. nedir o sırtındakiler?
  - kürk, samur kürkü
  - üf, kıymetli zahmetli bir av yapmışsın
  - evet, onbeş gündür anam ağladı bu kürkleri elde etmek için
  - hay eline sağlık, şimdi sen ver onlardan bir kaç tane bana
  - aa, niye veriyormuşum beyefendi? hiç öyleşey olur muymuş, çalışın sizin de olsun, veya babanız sağolsun
  - lan beyefendinin şarap tasına.. verr dedik işte!.
  - ama emek.. alınteri.. sermaye.. emperyal kapital.. marks engellemess msn,,
  online offline neskafe buluciin falan fındık fıstık..
  KÜTT!..
  - ah!..
  ..............

  "Suçluluk" ise, geçmiş ve gelecek insanlık tarihi için -aşk gibi, karşılıksız sevmek gibi-
  sadece adı var kendi yok, duyulmaaz hissedilmeez işimize gelmez
  bir tevatür olarak kalacaktır hep.

  Günümüzde insanlığın kay-det/bet-tiği evrimsel/devrimsel gelişmeler çerçevesinde
  suç ve işlemesi, çok tatlı, heyecan verici, ödüllü, müzikli, glisemik indexe immün sisteme
  yararlı faydalı bir oyun haline getirilmiştir.

  "Şey ve karşıtı" doktrini içinde suçun yoldaşı "ceza" da öyle bir evrilip çevrilmiştir ki,
  neyin suç, neyin ceza/ödül, neyin zurna mı düdük mü olduğunu bulana aşkolsundur artık.
  Dostoyevski'nin kulakları pardon kemikleri çınlasın.

  Bir devlet/örgüt-ün çoluk çocuk bombalamasından tutun kafası kıyak bir sarhoşun
  sürücülük yapmasına, orduların savaşacak savaş olmayınca halkına meydan okumasına..
  çocukların açlığa mahkum edilmesine.. vb. vb. vb. sıçıntılar içinde çekirdek çitleyip
  dizi izleyerek yaşayan halklar da işin içinden çıkmak şöyle dursun,
  "işin içine etmeye" başlamıştır artık.
  ............
  Tutun beni, suç işlemeden bitirmek istiyorum yazıyı.
  Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla Mesaj Zamanı 10-06-2011, 07:18


BirinciBirinci 12

Benzer Konular

 1. taksirli suç nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum T Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-02-2012, 04:37
 2. suç yükleme nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum S Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-01-2012, 11:35
 3. suçluluk duygusu nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum S Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-01-2012, 11:33
 4. suçluluk nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum S Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-01-2012, 11:33
 5. suç nedir ?
  Konu Sahibi 5N1K Forum S Harfinden Nedir? Başlıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01-01-2012, 11:30

Bu Konu için Etiketler

Sosyal Linkler
Sistem Bilgileri

Powered by vBulletin® Copyright © 2015 vBulletin Solutions, Inc.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1

uyarılar
 • Forum kullanıcıları 5651 sayılı kanun'un ilgili maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.