Afrikalı bir sosyal medya hesabı gözünden dünya politiği

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Afrikalı bir sosyal medya hesabı gözünden dünya politiği başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Afrikalı bir sosyal medya hesabı gözünden dünya politiği
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Duygularınıza hitap etmek için burada değilim, bu hesap siyah yanlısı, Afrika yanlısı bir sayfadır ve Afrika'nın çıkarlarına karşı çıkan herkese karşıdır.

Ben Yahudi değilim, İbrani değilim, Arap değilim, Avrupalı ya da Amerikalı değilim. Ben tamamen gururlu bir Afrikalıyım.

Zihnimi sömürgelikten arındırdım. Ben bir ilk olarak Afrikalıyım ve tarihim hakkındaki gerçeği öğrendim ve pişmanlık duymadan köklerimi kucakladım. Ben bir Pan-Afrikanistim.

Zihnimi sömürgecilikten kurtardım ve Afrika hakkındaki gerçeği öğrendim ve özür dilemeden Afrika köklerimi kucakladım; ben bir Pan-Afrikanistim.

Bir Afrikalı olarak bireyselliğe değil topluluğa inanıyorum, birlikteliğe inanıyorum.

Afrikalılar bireyciliğe inanmıyor, biz topluluğa inanıyoruz, bütünleşmiş insanlardan oluşan bir kolektif olarak yaşıyoruz.

Hepimiz köle gemilerinden farklı yerlere gönderilen aynı insanlarız.

Afrika tarihi Cennet bahçesinden başlamamıştır; Afrika tarihi insanlığın başlangıcıdır.

Afrika tarihi kölelikle başlamamıştır; kölelik Afrika tarihinin kesintiye uğramasıdır.

Siz Afrikalısınız, İsrail'den gelmediniz, Afrikalısınız, atalarınız Mekke'den gelmedi, Afrikalısınız. Kendini Afrika'dan ne kadar koparmak istersen iste, sen hala bir Afrikalısın.

Yahudi değilsiniz, Afrikalısınız, İsrail kökenlisiniz ama Afrika'dan geliyorsunuz, atalarınız Mekke'den gelmedi, Afrika'dan. Kendinizi Afrika'dan ne kadar koparmak isteseniz de yine de bir Afrikalısınız, köklerinize sarılın.

Bunu ne kadar inkar edersen et, sen Afrikalısın, İsrail kökenli değilsin, Afrikalısın, ataların Mekke kökenli değil, onlar Afrikalı; Afrika'yla bağını ne kadar kesersen kes, sen Afrikalısın. hala bir Afrikalı.

Siz doğuştan günahkar değilsiniz, herhangi bir günah işlemediniz, atalarınız Adem ve Havva değil, atalarınız büyük Afrikalı savaşçılar. Köklerinizle gurur duyun.

Kendinizden umutsuzca kaçmak istediğiniz için Afrikalı atalarınızın Arabistan ve Kudüs kökenli olduğunu söylüyorsunuz. Ben toprağın çocuğuyum, atalarım Afrika kökenli.

Avrupalılar Afrika'yı keşfetmediler, Afrika'ya vardıklarında insanlarla tanıştılar. Zaten var olan bir şeyi nasıl keşfedebilirsiniz?

Ben bir Afrikalıyım, Kudüs ya da Suudi Arabistan benim kutsal toprağım değil, Afrika benim kutsal toprağımdır. Başka bir adamın ülkesine, onun tanrısını aramak için seyahat etmenizi sağlayan şey yalnızca zihinsel köleliktir.

Bazı beyaz insanlar Avrupa'dan Afrika'ya kadar yelken açtılar ve bizi yaşam tarzımızın vahşi, atalarımızın şeytani olduğuna ikna ettiler, ama biz onlara inandık. Bir halkı fethetmenin ilk adımı, onları aşağı olduklarına inandırmaktır.

Ben bir Afrikalıyım, bireyciliğe inanmıyorum, Ubuntu'ya inanıyorum, topluluğa inanıyorum, bu benim geleneğim.

Suçluların kanun yaptığı bir toplumdan asla özgür olamazsınız.

Kölelik yasaldı, apartheid yasaldı ve Jim Crow yasaldı hatta sömürgecilik bile yasaldı. Bir şeyin yasal olması onun doğru olduğu anlamına gelmez. Yasallık bir ahlak meselesi değil, bir güç meselesidir.

Dünyanın neredeyse tamamını sömürgeleştirmiş bir ülkenin kimseye insan hakları ve demokrasi dersi verecek ahlakı yoktur.

Afrika fakir değil, Afrika aşırı sömürülüyor.

Kıtamızı yağmaladılar, IMF'yi kurdular, bizim paramızı bize yüksek faizle borç olarak geri verdiler.

Afrika fakir değil, aslında Afrika son derece zengin, eğer Afrika fakir olsaydı, Avrupalılar Afrika'nın her yerinde milyarlarca dolar kazanmazlardı; fakir bir kıtadan para kazanamazsın

Sömürgecilik geçmişte kalmadı, bugüne kadar hâlâ yaşanıyor.

54 Afrika ülkesinden 27'si resmi dil olarak İngilizce, 21'i Fransızca, altısı Portekizce, hatta bazıları Arapça konuşmaktadır. Afrika dili Afrika'da pek resmi değildir. Yine de köleliğin geçmişte kaldığını mı düşünüyorsunuz?

Haiti, 1804'te Fransız köleleştiricileri kovduktan sonra, Haiti, köleliğe direndiği için Fransa'ya sömürge vergisi olarak tazminat ödemek zorunda kaldı; 1947'nin sonunda Haiti, Fransa'ya 21 milyar dolar ödemişti. Ve siz sömürgeciliğin geçmişte kaldığını mı düşünüyorsunuz?

“Köleliği sona erdirmek” için alkışladığınız aynı insanlar, hemen yabancı bir ordunun işgal ettiği “kendi topraklarınızda kölelik” anlamına gelen sömürgeciliği başlattılar. Britanya köleliği hiçbir zaman sona erdirmedi; köleleştirilmiş insanlar, Haiti'de olduğu gibi militan direnişle bunu İngiltere'ye kârsız hale getirdi.

Britanya köle ticaretini kaldırmadı, Afrikalılar köle ticaretini kaldırdı. Britanya'nın eline fırsat geçse Afrikalıları yeniden köleleştirirlerdi.

1884'teki Berlin konferansında hiçbir Afrikalı yoktu; hepsi Avrupalıydı. Kendi dillerini, kültürlerini bize empoze ettiler, yapay sömürge sınırlarıyla bizi böldüler, bugün hiç seçmediğimiz bunca şeyin kölesi olduk.

Afrika tarihi kölelikle başlamadı, kölelik Afrika tarihini kesintiye uğrattı.

Afrika'nın tarihi olmadığını söylüyorlar ama müzeleri çalıntı Afrika tarihi hazineleriyle dolu.

Mısır piramitleri taşınabilir olsaydı, diğer insanların çalınan malları Britanya müzesinde olduğu gibi, onlar da Britanya müzesinde olurdu.

Avrupalı sömürgeciler Afrika'ya ışık getirmediler, hatta Afrika'nın ışığını çaldılar.

Almanya 1905'te onbinlerce Namibyalıyı katlettikten sonra kellelerini Almanya'ya götürdüler. Bugüne kadar Alman müzelerinde hâlâ yüzlerce Afrikalı ataya ait kafatasları bulunmaktadır.

Avrupalılar Afrika'da hiçbir şey keşfetmediler, zamanın başlangıcından bu yana insanların yaşadığı bir yeri nasıl keşfedebilirsiniz?

Batı sömürgeciliği Afrika'ya medeniyet getirmedi, aksine Afrika medeniyetini sekteye uğrattı.

Avrupalı sömürgeci efendiler Afrika'ya medeniyet getirmediler, medeniyeti Afrika'dan çıkardılar/götürdüler.

Avrupalılar fethedip tarih yazdılar, onların sizin hakkınızda onurlu şeyler yazmalarını bekleyemezsiniz; bu yüzden Afrikalılar kendileri hakkında en kötü şeylere inanırlar.

Afrika hiçbir zaman Batı dünyasına ihtiyaç duymadı, Batı dünyası Afrika'ya her zaman ihtiyaç duydu.

Batı dünyası insan haklarına, demokrasiye ve eşitliğe inanmıyor. Fetih ve hakimiyete inanırlar.

Bir halkı köleleştirmenin ilk adımı, onları onların bir tarihi olmadığına, atalarının şeytani olduğuna, onların kültürünün ilkel olduğuna ve sizinkinin üstün olduğuna inandırmaktır; bir halkı köleleştirmek için onları kendileri hakkında en kötü şeye inandırmalısınız.

“Kıta genelinde gerçekleşecek protestoları sabırsızlıkla beklerken ve onlara katılırken, hedeflerimiz dikkatlice ifade edilmeli ve sarsılmaz bir şekilde sürdürülmelidir”

Seni aptal. Burası Afrika Birleşik Devletleri!

Afrika'daki sınırların hepsi yapaydır, 1884'te çok uzaktaki Avrupalılar tarafından Berlin'de yaratılmıştır. Kendi yaratmadığınız bir şeyi savunmak deliliktir.

Medeniyet batılılaşma değildir.

Batı dünyası insanlığın ilerlemesinin bir ölçüsü değildir.

Batı kültürü hiçbir anlamda medeniyetin standardı değildir.

Amerika/NATO demokrasiyle ilgilenmiyor, Amerika petrolle ilgileniyor.

Neredeyse tüm dünyayı sömürgeleştiren insanlar bize Çin ve Rusya ile dost olmamamızı söylüyor; bize Rusya'nın düşman olduğunu söylüyorlar.

“Afrika uzun süredir ilkellik, geri kalmışlık ve yoksullukla karakterize ediliyor. Bu fikir, yanlışlığına rağmen derinlere kök salmıştır. Bunun nedeni sömürge kökenli bir epistemolojinin Afrika ve Afrikalılar üzerindeki hakimiyetidir”

Yoksulluk doğal değildir, yoksulluk insan yapımıdır; politik bir silahtır.

Afrikalılar çalışkan olmaktan ziyade dindardır. Afrika'da fabrika sayısından daha fazla kilise var.

Lumumba'yı öldüren Mobutu'dan Sankara'yı öldüren Compaore'ye kadar Afrika'daki tüm yozlaşmış politikacıların hepsi batının kutsamasına sahipti. İlerici Afrikalı liderlere suikast düzenliyorlar ve ardından bizi kötü liderlikle suçluyorlar.

"Bazı akademisyenlerin 'böl ve yönet' olarak tanımladığı sömürgeci siyasi strateji, Afrika kıtasını parçalamış ve ulusları neredeyse onarılamayacak şekilde bölünmüş bırakmıştır. Sömürgecilerin kan davalı kabileleri ayırdığı ve pasifize ettiği bir yalandır."

Batı tarafından suikasta uğramayan veya devrilmeyen ilerici bir Afrika başkanı yok. Afrika tam olarak Batı'nın olmasını istediği şekilde tasarlandı; Afrika başkanlarının çoğunluğu Batılı kuklalar.

Afrikalılar dünyada diğer insanların inançlarını savunmak için kendilerini feda edecek tek halktır.

Afrikalılar İslam'ı savunacak, Kuran'ı savunacak, İncil'i savunacak, herkesi savunacak ama biz özgür olabilelim diye ölen atalarını asla savunmayacaklar.

Beyaz adamdan daha beyaz olamazsın, bir Araptan daha Müslüman olamazsın, Papadan daha Katolik olamazsın. Ancak kendin olabilirsin, bir Afrikalı, köklerine sahip çıkabilirsin.

Politikanızı, ekonominizi, eğitiminizi kontrol edemediğinizde köle olursunuz. Tanrı fikriniz başka bir adam tarafından size aktarıldığında köle olursunuz. Başka bir adamın kültürünü benimsemek için kendi kültürünüzü şeytanlaştırdığınızda köle olursunuz.

Sudan trendde değil, hiç kimse Sudan için Ukrayna için yaptığı gibi dua etmiyor. Pek çok Afrikalı, evleri yanarken başkalarının yanında yer almaya programlandı.

Afrikalılar olarak kimse gelip bizi kurtaramayacak, hiç kimse; kendimizi yalnızca biz kurtaracağız.

Afrika'nın çoğunda liderimiz yok, yalnızca sömürgeciliğin bekçileri/koruyucuları var.

Afrikalı başkanların çoğunluğu sömürgeci bekçiler, ajanlardır; onlar sömürgeciliğin uzantılarıdır. Sömürgecilik hiçbir zaman bitmedi, gelişti.

Batı tarafından suikasta uğramayan tek bir ilerici Afrika başkanı yok. Bugün Afrika'da sahip olduğumuz liderler sömürgeci bekçilerdir.

Fransa 1963'ten bu yana 22 Afrika cumhurbaşkanına suikast düzenledi.

Afrika'da sömürgecilik hiçbir zaman bitmedi, gelişti, sömürgeciler ayrılırken görevi Afrika'nın bekçisi olan başkanlarına bıraktılar. Afrikalı liderler sömürgeciliğin uzantılarıdır.

Günümüzün köleleri artık zincire vurulmuş değil, zalimlerini savunmakla meşguller.

Günümüzün köleleri artık zincire vurulmuş değil. Atalarını köle yapan halkı savunmak için savaşıyorlar.

Günümüzün köleleri artık zincire vurulmuş değil, artık onları köleleştirenlerin Tanrılarını savunuyorlar.

Eğer Afrika Çin tarafından sömürgeleştirilmiş olsaydı, bugün Çince konuşuyor olurduk, Çin tanrılarına tapıyor, çocuklarımıza Çince isimler veriyor olurduk. Bugün savunduğumuz her şey bize dayatıldı.

Bazılarımızın yurt dışına taşınma gibi bir planı yok, Afrika'da yaşayıp ölmek istiyoruz.

Tüm dünya Afrika'nın kaynaklarıyla ilgileniyor ama Afrikalılar sadece gökyüzünü miras almakla ilgileniyor

"Biz Batı dünyasının düşmanıyız, onlara karşı işlediğimiz suçlardan dolayı değil, Batı dünyasının sahip olmadığı ama çok ihtiyaç duyduğu doğal kaynaklarla donatılmış topraklarda doğduğumuz ve oturduğumuz için."

Birçok Afrika ülkesi için bağımsızlık sadece görünüşteydi, sömürgecilik asla sona ermedi, yalnızca gelişti ve sorumlular görevlendirildi, bugün birçok Afrika başkanı sömürgecilerin koruyucularıdır.

Bilgi bir hediye değil, bir yüktür; ne kadar çok bilirsen, dünyaya o kadar çok öfkelenirsin.

Küresel güvenliğe yönelik en büyük tehdit Çin ya da Rusya değil, Amerika Birleşik Devletleri'dir.

Dünya barışına yönelik küresel güvenlik tehdidi Çin veya Rusya değil, ABD ve NATO'dur.

Batı demokrasiye inanmıyor, tahakküme inanıyor.

Demokrasi, hükümetin kimi temsil ettiğiyle tanımlanır. Amerika demokrasi değildir, hükümet halkı temsil etmez.

Halk aç olduğunda demokrasinin hiçbir anlamı yoktur.

Batı dünyası için Afrika'nın özgürlüğü için mücadele edenler terörist, tüm dünyayı sömürgeleştirenler ise kahramandır. Sadece bir aptal, düşmanlarının çocuklarını eğitmesine izin verir.

Nelson Mandela Güney Afrika'nın başkanıyken bile hâlâ ABD'nin terörist izleme listesindeydi. Batıda Afrikalı özgürlük savaşçıları teröristtir.

Batıda Amerika'nın bağımsızlığı için savaşan insanlar kahraman, Afrika'nın bağımsızlığı için savaşan Afrikalılar ise teröristtir. Yalnızca bir aptal, düşmanlarının çocuklarına ders vermesine izin verir.

1957'de İngiliz sömürgeciliğine karşı savaşan Kenyalı gerilla savaşçısı Dedan Kimathi, terörist olarak etiketlendi ve İngiliz askerleri tarafından idam edildi. Batıda özgürlüğümüz için savaşmaya cesaret edenler teröristtir.

1957'de Kenya'da İngiliz sömürge yönetimine karşı MauMau savaşçılarına liderlik eden Dedan Kimathi, İngiliz yetkililer tarafından yakalanıp asıldı. Britanya'ya göre o bir teröristti, Afrikalılar'a göre ise özgürlük savaşçısıydı. Çocuklarınıza Dedan Kimathi'yi öğretin.

Birleşmiş Milletler dünyanın hiçbir yerinde sömürgecilik sorununu çözemedi.

Uluslararası ceza mahkemesi ve Birleşmiş Milletler dünyada barışı teşvik etmek için kurulmadı. Sömürgeciliği savunmak için yaratıldı; bu yüzden sömürgeci güçler onları hâlâ kontrol ediyor.

Doğduğumdan beri hiç başarılı bir Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonu görmedim.

Adaleti Birleşmiş Milletler'den sağlayamazsınız, Birleşmiş Milletler eski sömürgeciler tarafından kuruldu ve hala kontrol ediliyor.

Sömürgecilik hiçbir zaman sona ermedi, gelişti ve yeniden markalaştı; çoğu bugün hâlâ sömürge tebaası konumunda.

Dünya hiçbir zaman Batı demokrasisinden hoşlanmadı, dünya yalnızca Batı terörizminden acı çekti.

Dünya hiçbir zaman Batı demokrasisini yaşamadı, dünya yalnızca Batı terörünü yaşadı.

Afrikalılar olarak bugün savunduğumuz pek çok şeyi asla biz seçmiyoruz. Din, dil, liderler, sınırlar hepsi bize dayatıldı. Seçmediğiniz bir şeyi savunmak çılgınlık.

Batı tarafından devrilmeyen ilerici Afrikalı devlet başkanı yoktur. Sankara'dan Lumumba'ya, Samora Machel'e kadar, bugün sahip olduğumuz Afrika başkanları batılı kuklalardır, Avrupa ve Amerika'daki efendilerinin çıkarlarını yürütürler.

"Kökenleri Berlin'e dayanan Afrika devleti, Avrupa'daki ana ülkenin çıkarlarına hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. Afrika'daki postkolonyal siyasi liderliğin başlıca başarısızlığı, devleti içe doğru, yani Berlin'deki varoluş nedeninden, tebaayı devletin çıkarlarını desteklemek için var olduğu vatandaşlara dönüştüren bir siyasi yönelime doğru yeniden yönlendirememesidir."

1884'teki Berlin konferansında hiçbir Afrikalı yoktu. Hepsi Avrupalıydı. Dillerini, kültürlerini, dinlerini, siyasi sistemlerini, eğitim sistemlerini dayattılar, sömürge sınırlarıyla bizi böldüler ama biz hâlâ seçmediğimiz tüm bu şeylerin savunulması için mücadele etmeye devam ediyoruz.

1884 yılında Berlin konferansında tüm Avrupa ve Amerika'yı birleştiren, Afrika madenlerinin sömürülmesidir. Ancak madenleri çalınan Afrikalılar bölünmüş durumda.

Dünyanın her yerinde savaşlar var çünkü Batı dünyasındaki bazı insanlar, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri, bundan faydalanıyor; masum insanların cesetlerinden kar elde ediyorlar.

Kongo'yu yağmalayan Kral Leopold'un torunları, atalarının çalınan servetinin tadını bugüne kadar çıkarıyor. Atalarımızın günahlarının acısını çekenlerin sadece Afrikalılar olduğu söyleniyor. Atalarımız hangi günahları işlediler?

Size Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme konusunda hatalı olduğunu söyleyen aynı kişiler, size İsrail'in Filistin'i işgal etme konusunda haklı olduğunu da söylüyorlar.

Bu saçmalık. Hamas herhangi bir savaş başlatmadı; savaş 1948'de Filistinlilerin katledilmesi, evlerinden tahliye edilmesi ve İsrail devletinin kurulmasıyla başladı. 6 Ekim gibi yakın bir tarihte İsrail hâlâ Gazze'ye saldırıyordu. Savaşı başlatan Hamas nasıl oldu? https://t.co/lu6V1Iet8E

Apartheid'ı yenmek için Afrika'ya askeri ve mali yardım sağlayan yegâne ülkeler Rusya ve Çin'di. Ama bir şekilde apartheid'ı yaratan aynı insanlar size ve bana Rusya ve Çin'den nefret etmemizi, onların düşmanımız olduğunu söylüyor.

Kölelerin kendilerini köleleştirenlere karşı savaşması terörizm değil, övülmesi gereken kahramanca ve devrimci bir eylemdir.

Avrupa'da sınır yoktur. Avrupalılar Avrupa içinde özgürce seyahat ediyorlar. Aslında Avrupalıların Afrika'da seyahat etmesi, Afrikalıların Afrika'da seyahat etmesinden daha kolaydır. Afrika'daki sınırlar yapaydır; bize düşmanlarımız tarafından dayatılmıştır.

2008 gibi yakın bir tarihte Nelson Mandela hâlâ ABD Terörist İzleme Listesi'ndeydi. Batıda Afrikalı özgürlük savaşçıları terörist, Avrupalı sömürgeciler ise kahramandır. Sadece bir aptal, düşmanlarının çocuklarına ders vermesine izin verir.

Batı eğitimine göre, Amerika'nın bağımsızlığı için savaşan George Washington bir kahramandı ama aynı şeyi halkı için yapan Lumumba bir teröristti. Sadece bir aptal düşmanının çocuklarını eğitmesine izin verir.

Okullarda bize, milyonlarca Kızılderilinin ölümünden sorumlu olan Winston Churchill'in bir kahraman, halkı için ölen Lumumba'nın ise bir terörist olduğu öğretiliyor. Sadece bir aptal düşmanlarının çocuklarına bunu öğretmesine izin verir.

Belçika, İngiltere ve ABD, sırf Kongo'nun bağımsızlığı için mücadele ettiği için Lumumba'ya suikast düzenledi, onu parçalara ayırdı, vücudunu asitte eritti ve dişlerini Belçika'ya götürdü.

Size George Washington'un bir kahraman, Patrice Lumumba'nın ise bir terörist olduğunu öğreten bir eğitim sistemi, bir eğitim sistemi değil, bir propaganda sistemidir.

Uysallar dünyayı miras alamayacak, uysallar dikkatli olmazsa beş yüz yıl daha köle olabilirler.

Afrika'daki tüm kaynaklar Afrikalılara fayda sağlamamakta, sömürge bekçiliğinden başka bir şey olmayan Afrikalı liderler aracılığıyla Avrupa ve Amerika'ya fayda sağlamaktadır.

Sizi sömürgeleştiren insanlar eğitiminizi kontrol ediyor - bu yüzden kendiniz hakkında en kötü şeyleri öğreniyor ve bunlara inanıyorsunuz.

Afrikalılar, Papa'dan daha Katolik, İngiliz'den daha İngiliz, Araplardan daha çok Müslüman olduğumuz yerdir. Bizim için eğitim beyazlığa yakın olmaktır. Mental olarak mağlup olduk.

Afrika'da eğitilmiyoruz, kendimizden ve köklerimizden nefret etmeye programlanıyoruz.

Onlar bana Thomas Jefferson'u öğrettiler, ben de kendime Thomas Sankara'yı öğrettim; Afrika'da benlik hakkında hiçbir bilgimizin olmamasının nedeni, düşmanlarımızın çocuklarımıza öğretmesine izin vermemizdir.

Kendimizden, tarihimizden habersiz kalmamızı sağlamak için eğitime ve medyaya milyarlarca dolar yatırım yapılıyor. Afrika'da eğitim alamıyoruz, beynimiz yıkanıyor.

Bizi sömürgeleştirenler ve atalarımızı köleleştirenler tarihi yazanlarla aynı kişilerdir, bu yüzden kendiniz hakkında en kötüsüne inanıyorsunuz.

Eğitimli Afrikalılar İslam'ı savunacak, Kuran'ı savunacak, İncil'i savunacak, İngiliz monarşisini savunacak, herkesi savunacak ama biz onların atalarını asla savunmayacağız.

Günümüzün köleleri artık zincirli değil, zalimlerini savunuyorlar.

Afrika'da eğitim görmüyoruz, beynimiz yıkanıyor ve programlanıyoruz. İşte bu yüzden bizi sömürgeleştiren ve esaret altında tutan aynı insanları savunmaya ve desteklemeye devam ediyoruz.

Okula Afrika tarihini değil Avrupa tarihini öğrenmek için gidiyorsunuz, Afrika mitolojisini değil Yunan mitolojisini öğreniyorsunuz. Kendin hakkında gerçekten ne zaman bilgi edineceksin?

Köleliğin, apartheid'in, ırkçılığın, sömürgeciliğin, soykırımın ve insanlığa karşı işlenen suçların sorumlularının, bugün insan hakları ve demokrasi vaazları veren aynı kişiler olması ironiktir.

Atalarımızı kendi dinlerine dönüştürdüklerinde, onları Afrika isimlerinin şeytani olduğuna inandırdılar, isimlerini değiştirip Avrupalı isimler verdiler. Bir halkı fethetmenin en iyi yolu onları aşağı olduklarına inandırmaktır.

Kendi atalarına aziz diyen ve hatta onların adına anıtlar inşa eden insanlar, sizi kendi atalarınızın şeytan olduğuna ikna etti.

Kendi talarına aziz diyen aynı kişiler, sizi atalarınızın şeytan olduğuna ikna ettiler.

Birçok Afrikalı, siyahı kötülükle temsil etme fikrini içselleştirmiştir - düşmanlarınız genç çocukları eğittiğinde böyle olur.

Ben Müslüman değilim, Hristiyan değilim, Afrikalıyım.

Ben Müslüman değilim, Hristiyan değilim, Afrikalıyım ve bu yeterli bir kimliktir.

Bildiğim tek din sevgi

Ben dindar değilim, insancılım. Dünyada insanlıktan ve sevgiden üstün bir dinin olduğunu düşünmüyorum.

Kendi atalarının anısını korumayı putlaştıran aynı insanlar sizi atalarınızın şeytani olduğuna ikna etti ve siz de onlara inandınız.

Din Tanrı değildir, bir kitabın sayfaları arasında Tanrı yoktur. Din insan yapımıdır.

Tanrı din değildir. Din insan yapımıdır.

Cennetin tadını çıkarmadan önce ölmenizi isteyen her din bir sahtekarlıktır.

Cennetin tadını çıkarmak için ölmeniz gerektiğini söyleyen her din Sahtekarlıktır.

Hac için İsrail ve Suudi Arabistan'a yalnızca Afrikalılar gidiyor; biz mirasımızı ihmal ediyoruz ve işgalcilerimizin tanrılarına tapıyoruz.

Afrika geleneksel dini, dünyada kendi ideallerini ve inançlarını yaymak için savaşa girmeyen tek dindir.

Budist tapınaklarına gidin, Çin tanrılarının Çinlilere benzediğini, Arap tanrısının da tıpkı Araplara benzediğini keşfedeceksiniz. Sadece Afrika'da tanrılarımız diğer insanlara benziyor.

Din ahlak değildir, çünkü dindar olmanız herkesten daha yüksek bir ahlak standardına sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Din size, doğduğunuz an günahla doğduğunuzu, dolayısıyla hayatınızın geri kalanını bir tanrıya tapınarak geçirdiğinizi ve af dilemeye devam ettiğinizi söyler. Tam olarak hangi günahı işledim?

Orijinal bir günah yoktur, sen kimseden günahı miras almadın; sen doğuştan günahkar değilsin. Sen Afrikalısın, diğer insanların tarihiyle işin yok.

Eğer dürüst bir insan olmak için cennetin karşılığına ve cehennemin cezasına ihtiyacınız varsa, o zaman belki de berbatsınızdır. Din insan yapımıdır.

Tanrıya hizmet etmek için bir orber insanının dilini, yaşam tarzını, geleneklerini ve kültürünü öğrenmeme gerek yok, ben bir Afrikalıyım.

İsrail tanrısına ihtiyacım yok, Afrika topraklarının tanrıları tarafından korunuyorum.

Bir köle ile efendisi aynı Tanrı'ya tapınamaz.

Kendi cennetlerini senin topraklarına inşa ettiler ve sana seninkinin gökyüzünde olduğunu söylediler.

Atalarım Afrika kökenliydi, Kudüs ya da Suudi kökenli değillerdi. O insanları tanımıyorum.

Ben bir Afrikalıyım, Kudüs ya da Suudi Arabistan benim kutsal topraklarım değil, o insanları tanımıyorum. Afrika benim köklerim. Yabancı tanrıları savunmak için kendinizi aşağılamanıza neden olan zihinsel köleliktir.

Afrikalılar Papa'dan daha Katolik, İngilizlerden daha İngiliz, Suudi monarşisinden daha fazla Müslüman; zihinsel köleliğin anlamı budur.

Tanrı kilisenin ya da caminin içinde değil, senin içinde, senin içinde; sen bir tanrısın.

Tanrı'yı bir kitabın metinleri dışında arayın; bu din değil maneviyattır, Afrikalılar manevi insanlardır.

Din yalnızca doğaüstünü anlamaya yönelik kültürel bir girişimdir; Arapların Müslüman, Çinlilerin Budist olmasının nedeni budur. Biz Afrikalıyız, bizim de kendi yaşam tarzlarımız ve geleneklerimiz var.

Sömürgeciler sadece dünyayı sömürgeleştirmekle kalmadılar, aynı zamanda bilgiyi, yani tanrı hakkındaki düşüncelerimizi de sömürgeleştirdiler. Bu yüzden birçok Afrikalı tanrıyı beyaz tenli, beyaz mavi gözlü ve sarı saçlı bir adam olarak düşünür.

Köle yakalamak için Afrika'ya gelen tüm köle gemilerinin içinde, yolculuk merhameti için dua eden Avrupalı papazlar vardı.

Bir günahkar olarak doğmadınız, nesiller boyu süren lanetlere maruz kalmıyorsunuz; yabancı din, Afrikalıları itaatkâr tutmak için tasarlandı.

Afrika sorunlarına Amerikalı ya da Avrupalı bir çözüm yoktur, Afrika sorunlarına sadece Afrikalı çözümler vardır.

Tarih önemlidir, geçmişi unutup yolunuza devam edin diye bir şey yoktur. Nereden geldiğinizi bilmiyorsanız nereye gideceğinizi nasıl bileceksiniz?

Avrupalılar kültürümüzü anlamadılar, ona vahşi dediler, dilimizi anlamadılar, yerel dediler; anlayamadıkları her şeyi şeytanlaştırdılar.

Afrika'da Kur'an okuyoruz, İncil okuyoruz, Arapça öğreniyoruz, İngilizce öğreniyoruz, Avrupa tarihini öğreniyoruz. Afrika hakkında, kendiniz hakkında gerçekten ne zaman bilgi edineceksiniz?

İngiliz sömürgeciliği nedeniyle bugün hepimiz İngilizce konuşuyoruz. İngilizce konuşmak sizi Afrikalı dostlarınızdan daha iyi yapmaz.

Misyoner okullarının Afrika'da olmasının nedeni Batılı değerleri öğretmekti, böylece İncil'i anlayabilir ve Hıristiyan olabilirsiniz. Okula sadece avukat olmak için gitmiyorsunuz, aynı zamanda köklerinizden nefret etmeyi öğrenmek için de okula gidiyorsunuz.

Holokost'un üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen Yahudiler hala bunun üzerinde düşünüyor ve hatta çocuklarına bunu öğretiyor. Dünyanın en insanlık dışı vahşetine maruz kalan Afrikalılara yollarına devam etmeleri, geçmişi unutup yollarına devam etmeleri söyleniyor.

Ülkenizi işgal ediyorlar, sizi sömürgeleştiriyorlar, emeğinizi ve kaynaklarınızı çalıyorlar ve sonra sizi fakir olmakla suçluyorlar.

Dünyadaki 184 ülkeden 171'ini sömürgeleştirmiş bir ülke olan İngiltere'nin kimseye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye hakkı yoktur.

İngilizler, Anglo-Boer savaşı sırasında Güney Afrika'da ölüm kampları inşa etmişti; Almanya bunu 1904'teki Alman-Namibya savaşında tekrarladı ve daha sonra Hitler de 1945'te bunu tekrarladı - Nazizm benzersiz bir kötülük değil, Batı'nın dayandığı temeldir. uygarlık' inşa edildi.

1945'teki Yahudi soykırımından önce Almanya, 1905'te Namibya'da binlerce yerli Afrikalının telef olduğu ölüm kampları inşa etmişti. Kurbanlar Afrikalı olduğundan geçmişi hakkında pek bir şey duymuyoruz.

Hitler, Britanya, Fransa, İspanya ve Portekiz'in Afrika'da ve başka yerlerde işlediği sömürgeci suçlardan ilham aldı. Hitler'in tek suçu şiddeti kapılarına kadar götürmesiydi.

Hitler, Anglo-Boer savaşında İngilizlerin Güney Afrikalılara yaptıklarından, Almanların Namibya'da yaptıklarından ilham almıştı. Hitler ne yaparsa yapsın, Avrupalı dostları Afrika halkına en kötüsünü yapmıştı.

Hitler ve soykırımdan önce milyonlarca Kongolu'yu öldüren Belçika Kralı Leopold vardı. Batı Hitler'den nefret ediyor çünkü o sömürgeciliği kendi içine çekmişti, çünkü o beyazlara şiddet uyguluyordu.

Hitler'den önce 10 milyon Kongolu'yu katleden Belçika Kralı Leopold vardı. Hitler gelmiş geçmiş en zalim adam değil, Leopold öyle.

Hitler'in suçu beyaz hemcinslerine şiddet uygulamasıydı. Hitler'in katlettiği Afrikalılar olsaydı kahraman ilan edilirdi, onuruna anıtlar dikilirdi

Okul yıllarım boyunca bana Hitler'den nefret etmem öğretildi ama Belçikalı Leopold'un Kongo'da en kötü performansı gösterdiği bana öğretilmedi. Bize Afrika tarihi değil Avrupa tarihi öğretiliyor, bu yüzden evinizi ateşe verdiklerinde bile onların yanında duruyorsunuz.

Batının dünyaya hakim olmasının ve sömürmesinin nedeni birlik, yani askeri, ekonomik ve siyasi birliktir. Ancak kaynakları sömürülen Afrikalılar bölünmüş durumda.

Eğer birlik olmazsak Afrika her zaman saygısızlığa uğrayacak ve sömürülecektir. Birleşerek de bir dünya gücü olabiliriz.

Avrupa'nın birliği dünyayı yönetiyor ama siz Afrikalılar, Afrika birliğinin kötü olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Hiç kimse gelip bizi Afrika halkı olarak kurtarmayacak, hiç kimse- sadece biz kendimizi kurtaracağız.

Bütün Avrupa birleşmiş, sınırlar yok, hatta tek para birimi var ama Afrika hâlâ Avrupalıların 1885'te yarattığı sömürge sınırlarına tutunuyor.

Atalarınızı hatırlayın, özgürlük savaşçılarınızı hatırlayın, biz özgür olabilelim diye ölenleri hatırlayın. Atalarınızı onurlandırın.

Atalarınıza nasıl iblis diyorsanız, öldüğünüzde çocuklarınız da size iblis diyecek. Atalarınızı onurlandırın.

Köleliğe direnirken kendini okyanusta boğan atalarıma sesleniyorum. Ölümün esaretten daha iyi olduğunu biliyorlardı.

Siz bir Afrikalısınız, çocuklarınıza Afrikalı isimler verin, çocuklarınızı Afrika usulü yetiştirin. Köklerinizle ve kültürünüzle gurur duyun.

Çocuklarınıza kökenlerini öğretin; Afrika'nın güçlü krallıkları, tepeleri, dağları, nehirleri, piramitleri, çölü, yaban hayatı, zenginlikleri.

Bir Afrikalı olarak sahip olabileceğiniz en büyük bilgi, Avrupa tarihi bilgisi değil, kendinizin, köklerinizin ve kim olduğunuzun bilgisidir.

Kadının yeri mutfak değil, ulusun inşası.

"Afrika, dünyanın en ekilebilir topraklarının en büyük parçasının üzerinde otururken ve bununla hiçbir şey yapmazken, dünya kollarını kavuşturup açlıktan ölmeyecek"

Atalarım korkak değillerdi, savaşçılardı; ben Afrikalı büyük ataların soyundan geliyorum.

Ne kadar çok şey başarabileceğinizi asla küçümsemeyin; siz büyük ataların soyundan geliyorsunuz.

Kölecilerini öldüren atalarıma sesleniyorum. Benim özgür olmam için savaştılar. Onları onurlandırıyorum.

Atalarınızı onurlandırın!

Atalarım şeytan değil. Büyük Afrikalı savaşçılardan oluşan bir nesilden geliyorum.

Afrikalılara köle plantasyonlarından kurtuluş hakkı verilmedi. Atalarımız savaştı ve kendilerini özgürleştirdiler. Atalarınızı onurlandırın.

Halkım kraliçenin İngilizcesini çok iyi konuşuyor. İngilizce konuşmanın bir tür üstünlük olduğunu düşünüyorlar; onlara göre gelişme, ne kadar iyi İngilizce konuşabildiğinle alakalı.

Sen bir Afrikalısın, kimseye iyi İngilizce borçlu değilsin.

İngilizce bir zeka ölçütü değildir, siz sadece başka bir adamın kültürünün taşıyıcısısınız.

Eğitim sorunları çözemiyorsa anlamsızdır; ne kadar İngilizce konuşursanız konuşun, toplumunuzun sorunlarını çözemiyorsanız okuma yazma bilmiyorsunuz.

Eğitiminiz toplumunuzun sorunlarını çözemiyorsa, cahilsiniz demektir.

Eğitim, kendiniz, tarihiniz, halkınız, kültürünüz, kökeniniz ve atalarınız hakkında bilgi sahibi olmaktır; eğitimin kökleri kültüre dayanır. Eğer benliğin bilgisine sahip değilseniz, okuma yazma bilmiyorsunuz demektir.

Eğitim büyük İngilizce konuşmak değil, eğitim kendini, köklerini, tarihini ve insanlarını bilmektir.

İngilizce bilginin bir ölçüsü değildir; bilginin kökeni kültüre dayanır.

Çocuklarınızı Afrika lehçelerini öğrenmeden İngilizce öğrenmeye zorlamak bir medeniyet belirtisi değil, zihinsel sömürgeciliğin bir işaretidir.

Ne kadar batılı eğitim almış olursanız olun, eğer benliğinizi, köklerinizi bilmiyorsanız eğitimsizsiniz demektir.

Ne kadar iyi İngilizce konuşursanız konuşun, eğer halkınızın tarihi hakkında bilginiz yoksa, okuma yazma bilmiyorsunuz demektir.

Eğitim kültür üzerine kuruludur. Bu yüzden Çinli çocuklara Çince, Arap çocuklara Arapça, İngiliz çocuklara İngilizce eğitim veriliyor. Yaşamlarımızın diğer insanların kültürünü yansıttığı yer yalnızca Afrika'dır.

Kültürümüzü, dilimizi, dinimizi, tarihimizi, mirasımızı sömürgeciliğe kaptırdık. Hatta bazılarımızın davranışları yüzünden aklımızı kaybetmişiz.

Çinli bir adam Çince konuşup yazabildiğinde eğitimli sayılır. Afrika'da eğitimli sayılmadan önce kendi kültürümüzü inkar etmemiz ve diğer halkların kendi kültürlerini benimsemeye başlamamız gerekiyor. Aslında eğitim kültürümüze ne kadar uzak olduğumuzla ölçülür.

Afrika'da çocukların okullarda Afrika dillerini konuştukları için cezalandırıldıkları yer. Afrika dillerine yerel dil denir.

Sadece Afrika okullarında ana dilinizi konuştuğunuz için cezalandırılırsınız. Afrika diline yerel dil denir.

Kendi ana dilinde tek bir cümle kuramayan ama eğitimli olduğunu düşünen ortalama bir Afrikalı; zihinsel kölelik budur.

Afrika dili yerel değildir.

Afrikalılar beyaz olan her şeyin iyi, siyah olan her şeyin şeytani olduğuna inanır; biz bu şekilde programlandık, bir halkı fethetmenin en hızlı yolu onları kendileri hakkında en kötüsüne inanmaya ikna etmektir.

Afrika geleneksel dininde cennet ve cehennem yoktur; Avrupalılar cennet ve cehennem kavramını kontrol etmek ve hükmetmek için ortaya atmışlardır.

Seni ahmak, demokrasi yerlidir, demokrasiyi biz Afrikalılar kendi sosyal, ekonomik ve siyasi gerçeklerimize uygun olarak kendimiz tanımlayacağız. Avrupa ve Amerika'daki efendilerinizin ortaya attığı tanımları ve reçeteleri kabul etmek zorunda değiliz.

Afrikalılar sömürgecilikten önce kendilerini demokratik bir şekilde yönetiyorlardı, demokrasi bir Batı icadı değildir.

Batı Afrika'da demokrasiyi umursamıyor, madenleri önemsiyor.

Bütün dünyayı sömürgeleştirenler, bizi sömürgeciliğe karşı direnişin terör olduğuna inandırmaya çalışıyorlar.

Fransa, Çin, Rusya ve hatta ABD'nin hepsinde şiddetli devrimler yaşandı. Dünyada hiç kimse dilenerek özgürlüğünü elde edemedi.

Kahretsin! Fransız devrimciler, Paris sokaklarında herkesin gözü önünde Kral XVI. Louis'in kafasını kestiler; bugün çok güçlü olan Fransız Cumhuriyeti böyle doğdu.

Amerikan devrimi şiddetliydi, Rus devrimi şiddetliydi, Çin Devrimi şiddetliydi. Dünyada hiç kimse, zalimlerine yalvararak özgürlüğe kavuşamamıştır.

'Şiddetli içeren Devrim' bir totolojidir.

Politikacıları artık başka bir ülkenin çıkarlarını kimin en iyi savunacağı konusunda kavga ederken tüm ülkenin yok olduğunu zaten biliyorsunuz. Amerika bir demokrasi değildir.

Ataları insanlık tarihinin en büyük suçunu işleyenler, diğer insanlara nesiller boyunca lanetlendiklerini söylüyorlar.

1930'lu yıllarda 'Seçilmiş ırk', 'üstün ırk' söylemlerini kimlerin kullandığını hepimiz biliyoruz.

Tüm dünyayı sömürgeleştiren, yok eden ve istila eden insanlar, sorunun kendilerinin değil Çin ve Rusya olduğuna bizi ikna etmeye çalışıyor.

İsrail ve Avrupa, 1940'lardaki Holokost için hala Almanya'dan tazminat alıyor, tarihin en büyük soykırımının kurbanı olan Afrikalıların hiçbir tazminatı yok, bunun yerine Fransa'ya sömürge vergisi ödüyoruz.

Bir milletin demokrasi olup olmaması önemli değil, eğer Batı'nın maden kaynaklarınıza sınırsız erişimine izin verirseniz müttefiksiniz, vermezseniz düşmansınız.

Neredeyse tüm maden zengini ülkeler (Libya, Sudan, Haiti ve Kongo) krizde çünkü yabancılar kaynaklarını kontrol etmek istiyor ve kaynaklarını kontrol etmek için politikalarını kontrol etmeleri gerekiyor. Afrika'da olan da budur.

Putin'i Ukrayna'da yaptıklarından dolayı kınayanlar, Netanyahu'yu Gazze ve Lübnan'da yaptıklarından dolayı alkışlayanlarla aynı.

Size cennetin tadını çıkarmak için ölmeniz gerektiğini söyleyen insanlar, burada, dünyada kendi cennetlerinin tadını çıkarıyorlar.

Yalnızca Afrika'da yoksulluğun ortasında son derece zengin politikacılara rastlayabilirsiniz.

Dünyadaki 184 ülkeden 171'ini sömürgeleştiren İngiltere'nin kimseye insan hakları ve demokrasi konusunda ders verme hakkı yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri 239 yıllık varlığının 222 yılında savaş halinde; ancak insanlar Amerika Birleşik Devletleri'nin demokrasiyi savunmak için savaştığını düşünüyor.

Rusya ve Çin benim için bir Afrikalı, ABD ve NATO gibi herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmuyor.

Dört yüz yıllık kölelikten, 70 yıllık ırk ayrımcılığı ve linçten, 100 yıllık sömürgecilikten sonra Batı hala Afrikalıların neden onları kovduğunu ve Rusya'ya yöneldiğini merak ediyor?

Batı, Rusya'dan nefret ettiği için Afrika'nın da Rusya'dan nefret etmesi gerektiğini düşünüyor. Rusya hiçbir zaman Afrika'yı sömürgeleştirmedi veya bombalamadı; aslında Rusya, Batı sömürgeciliğine karşı Afrikalı özgürlük savaşçılarını silahlandırıyordu. Sadece bir aptal düşmanlarının dostlarını seçmesine izin verir.

Afrika'nın tarihi olmadığını söylüyorlar ama müzeleri Afrika'nın tarihi hazineleriyle dolu.

Afrika kendi kaynaklarının kontrolünü eline aldığında bu, Fransa için elektrik olmayacak, koltan ve kobalt olmayacak, Avrupa ve Amerika için enerji üretecek petrol olmayacak demektir. Afrika'nın hiçbir zaman Batı'ya ihtiyacı olmadı, Batı'nın her zaman Afrika'ya ihtiyacı vardı.

Neden bir Afrikalı İsveç'te ortaya çıkan bir hastalığın yüzü? (monkey pox?)

Bir Afrikalıya şeytanı resmetmesini söyleyin, o da boynuzlu siyah bir yaratığı resmetsin, ona Tanrı'yı resmetmesini söyleyin, mavi gözlü ve sarı saçlı beyaz bir adamı resmetsin; zihinsel köleliğin anlamı budur.

Zihinsel kölelik köleliğin en kötü türüdür, zaliminizi sevmenizi sağlayacak tek kölelik türüdür. Bugün Afrika'da düşmanlarına aşık olan pek çok insan var.

Suudi Arabistan bir demokrasi değil ama ABD'nin en değerli müttefiki. ABD demokrasiyi umursamıyor, petrolü umursuyor.

Almanya, soykırımdan 75 yıl sonra hâlâ İsrail'e tazminat gönderiyor. Bu arada Afrikalıların çalıntı kültürel hazineleri hâlâ İngiliz müzelerinde duruyor.

Amerika diktatörlüğü umursamıyor; petrolünüz olduğu ve onların çalınmasına izin verdiğiniz sürece, siz bir müttefiksiniz.

Atalarınızı şeytanlaştıran, kriminalize eden bir eğitim sisteminden özgürleşemezsiniz.

Sen bir günahkar değilsin, nesiller boyunca herhangi bir günahın içinde doğmadın, ataların iblisler değildi.

Afrikalılar beyaz adamların dini ve inançları yüzünden birbirleriyle kavga ederken, beyazlar Afrika'nın maden kaynaklarını kendi aralarında paylaşmakla meşgul.

Halk açlıktan ölürken seçimin hiçbir anlamı yok.

Çocuklarınıza Steve Biko'yu, Samora Machel'i, Thomas Sankara'yı, Winnie Mandela'yı, Patrice Lumumba'yı öğretin; onlara bizim özgür olmamız için ölenleri öğretin.

"Köle olarak yaşamaktansa başım dik, inancım sarsılmadan ve halkımın kaderine derin bir güven duyarak ölmeyi tercih ederim." Bunlar Patrice Lumumba'nın son sözleriydi. Senin için ölenleri hatırla.

Mungo Park Nijer Nehri'ni keşfetmedi, David Livingstone ise Victoria Şelalelerini keşfetmedi. Afrika'da binlerce yıldır Afrikalıların yaşadığı bir yeri nasıl keşfedebilirsiniz?

Yahudiler yetmiş yıl sonra hâlâ çocuklarını soykırım konusunda eğitiyor ve Afrikalılar çocuklarına köleliği ve sömürgeciliği öğrettiklerinde bizim nefreti öğrettiğimizi söylüyorlar.

Aslında işgalci olan atalarınızı inkar etmekte sorun yok. Ama onların size miras bıraktığı, bugün faydalandığınız ve bizi aydınlattığınız suç gelirlerini inkar edemezsiniz.

Sömürgecilik geçmişte kalan bir şey değil. Etrafınıza bakın, her yerde var; çocuklarınıza verdiğiniz isimlerde, giyim tarzınızda ve hatta tapındığınız tanrılarda.

Bize Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin yanlış olduğunu söyleyenler, İsrail'in Filistin'e yönelik soykırımını destekleyenlerle aynı kişilerdir. Dünyanın suç zihniyetli ikiyüzlüler tarafından yönetildiğini bilmelisiniz.

Afrikalılar Ukrayna'yı savundukları gibi Sudan'ı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ni, Libya'yı, Burkina Faso'yu, Nijer'i vb. savunmuş olsaydı, Afrika daha iyi bir yer olurdu.

Tüm Avrupa birleşmiş ve birbirine bağlıdır. Ancak bir Afrikalı, Afrika içinde özgürce seyahat edemez. Biz hâlâ Avrupalıların 1884'te yarattığı sınırların arasında tutsak kalıyoruz, hâlâ sömürge tebaası olarak kalıyoruz.

Siyahların hayatları, yalnızca Siyahların hayatlarının siyah insanlar için önemli olduğu gün önemli olacaktır.

Zihinsel kölelik kadar korkunç bir kölelik yoktur; kendinizden nefret etmenize neden olur, sizi aşağı olduğunuza inandırır, teninizi beyazlatmanıza ve kendiniz hakkında en kötü şeye inanmanıza neden olur. Bu, bugün birçok Afrikalının gerçeğidir.

Avrupalılar kıyılarımıza gelmeden önce Afrikalılar zaten hastaları iyileştiriyorlardı. Afrika geleneksel tıbbı şimdiye kadarki en etkili ilaçlardan biridir.

Hiç kimse Amerika Birleşik Devletleri'ni dünyanın ahlak polisi yapmadı.

Amerika dünyada demokrasi için savaşmıyor, maden kaynaklarını güvence altına almak için savaşıyor.

Batı, Libya'nın petrolünü ele geçirebilmek için Kaddafi'yi öldürdü, Kongo'nun kaynaklarını ele geçirebilmek için Lumumba'yı öldürdü; Venezuela'yı istikrarsızlaştırmalarının nedeni aynı. Batı hiçbir yerde demokrasi için savaşmıyor, madenler için savaşıyor.

Afrikalılar, milliyetlerine bakılmaksızın kelimenin tam anlamıyla aynı insanlardır; aynı Afrika soyuna sahibiz. Sömürge sınırlarının sizi kendinizden nefret ettirmesine izin vermek çılgınlık.

Sadece Filistin'de soykırım yok, Sudan'da da savaş var, Libya savaşla parçalanmış durumda, Haiti istikrarsız; sömürgecilik sona ermedi, yalnızca gelişti.

Şu anda bir soykırımı denetleyen Binyamin Netanyahu Amerikan kongresinde ayakta alkışlanırken, Putin Rusya'dan zar zor çıkabiliyor. Bu dünya katil ikiyüzlüler tarafından yönetiliyor.

"Sömürge durumunda, ulusun ve devletin desteğinden iki kat yoksun kalan kültür, yok olur ve ölür. Bu nedenle varlığının koşulu ulusal kurtuluş ve devletin rönesansıdır."

"Dil, kültürü, kimliği ve iletişimi şekillendiren güçlü bir araçtır. Sorulması gereken güzel bir soru şudur: "Bazılarının çocuklarının kendi anadillerini öğrenmesini engellemenin onları daha iyi hale getireceğine inandığı noktaya bizi getiren şey neydi?"

"ABD'nin ülkenizde askeri üsleri varsa, ülkenizdeki siyasi iplerin çoğunu elinde tutuyor, gerçekten siyasi partileri etkiliyor."
Profesör Jeffrey Sachs

Siz bir Afrikalısınız, nesiller boyu süren lanetlere maruz kalmıyorsunuz, atalarınız şeytan değil, büyük atalardan oluşan bir nesilden geliyorsunuz.

Bilgi kaynağı CNN ve BBC olan kişilerle asla tartışmaya girmeyin, beyinleri yıkanmış insanlardır.

Sankara, Burkina Faso'da Fransız kontrolünü reddettiği için suikasta uğradı, Lumumba ise Kongo'nun madenlerini kontrol etmeye karar verdiği için öldürüldü. Aslında batının katletmediği ilerici Afrikalı lider yok.

Rastgele bir Afrikalıya Kaddafi'nin neden öldürüldüğünü sorun. Size söylerlerdi çünkü o bir teröristti ve NATO tarihi kurtarmaya gelmişti. Kıtayı ateşe verenlerin aynısı olan Obama'yı, Thatcher'ı, Clinton'ı övdüklerini duyacaksınız. Propaganda Afrika'nın zihnini ele geçirdi.

“Bir hükümetin demokratik olarak seçilmiş olması ya da darbe yoluyla gelmiş olması Batı dünyası için önemli değil. Önemli olan tek şey, Afrika'dan Avrupa-Amerika'ya ucuz hammadde akışının devam etmesini garanti etmesidir”

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra UCM Putin hakkında tutuklama kararı çıkarırken, sadece altı ay içinde 34 bin sivilin öldürülmesine nezaret eden Netanyahu elini kolunu sallayarak dolaşıyor.

Hiçbir medya Kongo'daki soykırımı, Sudan'daki savaşı, Libya'daki gerilimi konuşmuyor ama birçok Afrikalı Ukrayna'nın yanında duruyor. Sadece bilmene izin verileni biliyorsun, zihnin esaret altında.

“Aslında serbest piyasanın iddiası, hükümetlerinin desteğiyle gelişen batılı şirketlerin ve büyük işletmelerin devlet memurlarımızı nasıl öldürdüğü, büyükanne ve büyükbabalarımızı işsiz bıraktığı ve tekeller kurduğudur.”

İngiltere dünyada 171 ülkeyi işgal etti, Fransa 22 Afrika başkanını öldürdü ve 1963'ten bu yana sayılıyor; Amerika Birleşik Devletleri'nin 80 ülkede 700'den fazla askeri üssü var. Bir Afrikalı olarak Rusya sizin için nasıl bir güvenlik tehdidi oluşturuyor?

Batı medyasının bize söylediği gibi Kaddafi bir canavar olsa bile. NATO'nun hiçbir ülkeyi işgal edip başkanını sincap gibi öldürmeye hakkı yoktu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular