Insanlığın medeniyet destanı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Tarihi kategorisinde iuflsfozkn tarafından oluşturulan Insanlığın medeniyet destanı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,614 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Tarihi
Konu Başlığı Insanlığın medeniyet destanı
Konbuyu başlatan iuflsfozkn
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Efruz

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"haddini inancıyla bilecek"iuflsfozkan yazdı

...
yorumsuz aktarıyorum

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"insanlığın medeniyet destanı" insanın insana "haddini bildirmek" ile oluşturduğu hegamonik bir alt-kültürden öteye gidemediğinden, tüm insanlar var-olandan şikayet etmektedirler. o zaman, mesele şu ki, hegemonyacı düşünceler her şeyden önce kendilerine bakmasını bilmek durmundadırlar.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
"insanlığın medeniyet destanı" insanın insana "haddini bildirmek" ile oluşturduğu hegamonik bir alt-kültürden öteye gidemediğinden, tüm insanlar var-olandan şikayet etmektedirler. o zaman, mesele şu ki, hegemonyacı düşünceler her şeyden önce kendilerine bakmasını bilmek durmundadırlar.

Haddini bilmek size neyi anlatıyor
Nejdet abi???
Hadd , mukayyed bir bölgeyi bir boyutu , bir zamanİ sınırlandırır . İnsan nerde duracağını bilmezse nerde yürüyeceğini de bilemez. Son günlerde çağımızın ruh bunalımlarına bir kurban daha verdik ve ben hakikaten uZuldum. Amy winehouse genc bir yasta haddini yani kendini bulamadığından , yerini bulamadığından , ruhu nefessiz kaldığından , maddenin dar mahzenine kapalı kaldığından ve daha bir sürü darlıktan bunalmış birinin kaçış ornegi oldu .
İnanç insana haddini bildirir , bildirmeli ki kim Tanri kim kul anlasın .
Duşunun şimdi insan suurundaki sonsuzluk kavramını , insan sonsuz mutluluk ister , peki insan bir kaç yıllık ömründe nasıl olurda bu istediğini elde edebilir . Elbette edemez çünkü mukayyed bir zaman bu dünyada yaşanacak ve ölüp gidecek İnsan. Eğer inanıyorsa sonsuz mutluluk icin bir mekan hazırlanacagina o halde ölümü neseyle karşılar aksi halde yasasa da her gun yok olacağı gideceği düşüncesiyle bin defa ölür ölür hazır mutluluğunun da tadını kaçırır. Haddi bilmek lazım..

Kültür meselesine dil uzatabilecek kadar bilgili değilim
Fakat tarih bana Endülüs emeviyi , asr i Saadet i gösteriyor . İnsanlığın en mükemmel yılları yaşanmış . Bunu iyi okumalıyız. Onların ulaştığı ahlak ve bilgi seviyesine ulasmadiggimz gercegini kabul etmeye tek engel Islam kültürü tu ka ka anlayışımız .

Avrupalı ve batılı genel olarak Yunan kültürünü yere göğe sigdiramiyor fakat açıp baktığımızda yunan kültürünün öyle ahim sahim bir sey olmadigini goruyiruZ . Kaynak şimdilik Roger garaudy

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Benim derdimin özü

Hayat perdenin arkasında;
Hayatın öte yakasında.

Şu gaflet yükü insana bak;
Kendinden varlık cakasında.

Ve aşksız yobaz... İşi gücü,
Namazla Cennet takasında.

Tam dört asırdır Müslümanlık,
Cansız etiket markasında.

Kuran kalbi kor ezbercide,
Din, üfürükçü muskasında.

Batı, Batı der çırpınırlar,
Batı tükürük hokkasında.

Makine dimdik demirden put,
insanoğlu ruh laçkasında.

Hürriyet nerde söyleyeyim:
Hakka esaret halkasında.

Zamanda herşey kopuk, kesik;
Biçkisi kader makasında.

Ey insan, sana son sığınak,
Son peygamberin hğrkasında!

Necip Fazıl Kısakürek

Ben bu derdin neresindeyim derdim bu ...

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Karşılıklı görüşlerin belirtildiği güzel bir konu olmuş. Lütfen devam edelim :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Karşılıklı görüşlerin belirtildiği güzel bir konu olmuş. Lütfen devam edelim :)

insanlığın nedeniyet destanı?
insanlığın neden?iye-t?
insan neden iyeye ve neden nedensel iyeye ve yani neden nedene (nedeniyete) sahip olmaya (ait olmaya) ihtiyaç duyar?
anti-neden ya da naneden beni iyeden ve nedenden bağımsız yapmaz mı?
bağımsız bir neden beni bağımsız yapacağı gibi antineden beni ne yapar?

Anlıyorum ki üç nesil sonra bunlar okunmayacak... İnsanlık bitmiştir... Biz son insan nesliyiz...

Her neyse 3 nesil sonraya mesaj!
Bunları anlamak için anlamaya çalışmayın. Bir nesli doğaya indirin ve bırakın. İlk 7 yaş sosyalleşmesi teknolojik hiçbir edevat alet olmaksızın ..

Bot/boat musun nesin..

up'ına up..

Efruz

Üye
Yeni Üye
Bütün bildiklerimi,öğrendiklerimi toplasam ,ölüm denince sıfırla çarpılır.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar